شعر غدیر

شعر غدیر

نویسنده: اکملی، احمد؛

ارديبهشت 1379 - شماره 9 (1 صفحه - از 34 تا 34)

خلاصه ماشینی:

"از سوی دیگر در طول تاریخ در کنار اسناد و مدارک حدیثی و تاریخی،شعر غدیر که توسط شعرای قرنهای‌ مختلف سروده شده و در حفظ این ماجرا اثر بسزایی داشته است. غدیر در شعر عربی،فارسی،اردو،ترکی در طول چهارده قرن،مسئلهء غدیر در قالب اشعار عربی، فارسی،اردو،ترکی و غیر آن به نظم کشیده شده است. خود امیر المؤمنین(ع)دربارهء غدیر شعری سروده‌اند و چند تن از اصحاب پیامبر(ص)و نیز عده‌ای از اصحاب ائمه:اشعاری‌ دربارهء غدیر دارند که از جملهء آنان قیس بن سعد بن عباده،سید حمیری،کمیت اسدی،دعبل خزاعی و ابو تمام است.

همچنین عده‌ای از علمای بزرگ که قریحهء شعری داشته‌اند اشعار رسایی دربارهء غدیر سروده‌اند که از جملهء آنان شریف‌ رضی،سید مرتضی،قطب راوندی،حافظ برسی،شیخ کفعمی، شیخ بهایی،شیخ کرکی،شیخ حر عاملی،سید علی خان مدنی‌ و آیه الله کمپانی است. گذشته از شعرای عرب،شاعران پارسی‌گوی و اردوزبان و ترک‌زبان نیز سهم بسزایی در نظم و محتوای غدیر و حفظ و نشر آن در غالب شعر داشته‌اند."

 

جهت مشاهده متن کامل مقاله کلیک کنید...

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.