فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

كشف المهم في طريق خبر غدير خم

كشف المهم فى طريق خبر غدير الخم اثر سيد هاشم بحرانى به زبان عربى در صدد بررسى حديث غدير خم، و اثبات صدور قطعى آن از نبى اكرم(ص) از سه طريق خاصه و عامه و نص نبوى(ص) در نتيجه اثبات ولايت امير المومنين على(ع) و اولاد طاهرينش عليهم‌السلام و اينكه اطاعت آنها اطاعت رسول الله(ص) است.
 

اهميت كتاب

اين اثر به جهت پرداختن به موضوع مهم و سرنوشت سازى چون اثبات قطعى الصدور بودن حديث غدير از جانب پيامبر اكرم صلى‌الله عليه‌وآله‌وسلم كه سند اثبات ولايت و امامت بلافصل علی‌ عليه‌السلام است داراى اهميت و ارزش فراوانى مى باشد.سيد در اين كتاب ثابت كرده است كه اين حديث به جهت نقل آن توسط محدثان و راويان شيعه و اهل سنت از تواتر برخوردار است بنابراين مجالى براى شك و ترديد در صدور قطعى آن از طرف پيامبر اسلام باقى نمى ماند و بر همگان حجت است و بر اساس آن عذر كسانى كه با امير المومنين علی‌ عليه‌السلام دست بيعت نداده‌اند به هيچ وجه پذيرفته نيست. 

انگيزه تألیف

از مقدمه مؤلف بر مى‌آيد كه ايشان در صدد اثبات ولايت على(ع) از طريق اثبات احتياج مردم به امام و تواتر حديث غدير مى باشد. 

گزارش محتوا

در ابتداى كتاب مقدمه تحقيقى آورده شده و بعد از آن مطالبى در مورد مؤلف، اسم و لقب او، ولادت، وفات، مدفن، اولاد، جايگاه علمى، دين، اساتيد، شاگردان، و تأليفات او آورده شده است.
 
سپس وجه نامگذارى كتاب، اهميت كتاب، ساختار كتاب، نسخه هاى مورد استفاده آمده است.
 
بعد از اين توضيحات كه موسسه احياء تراث سيد هاشم بحرانى آنها را تدوين كرده است، مقدمه خود مصنف شروع مى شود سپس مؤلف كتاب خود را بدين ترتيب منظم كرده:
 
باب اول: شامل بعضى روايات در مورد غدير خم است كه از طريق خاصه نقل شده است مصنف 36 روايت را با متن كامل حديث، همراه سلسله سند آن مى‌آورد ايشان در صدد بررسى احاديث نيست و فقط به ندرت تكمله با تبصره‌اى را با لفظ اقول مى‌آورد.
 
بين حديث 10 و 11 نكته‌اى مى آورد كه در آن اسم برخى علماء و رواتى را كه حديث غدير را ذكر كرده‌اند و نيز كتابهايى را كه حديث غدير در آنها وجود دارد ذكر مى‌كند.
 
از جمله سيد بن طاوس در كتاب طرائف المخالف و ابن عقده در حديث الولاية.
 
باب دوم: رواياتى كه از طريق عامه نقل شده است مصنف 88 روايت را با متن كامل و سلسله سند آن ذكر مى‌كند.
 
باب سوم: شامل نصوص پيامبر اكرم(ص) بر خلافت و ولايت على(ع) است كه مؤلف 43 حديث را كاملا با سلسله سند آنها ذكر مى‌كند.
 
در پايان اين باب تحقيقى از مؤلف داريم در مورد معنى ولى. 

مصادر

شامل 46 كتاب از مهمترين كتب شيعه و اهل سنت است از جمله اعيان الشيعه سيد محسن امين، جواهر الكلام شيخ محمدحسن الجواهرى، الذريعه شيخ آقا بزرگ تهرانى، امالى صدوق شيخ صدوق، امالى طوسى شيخ محمد بن الحسن الطوسى، مناقب آل ابى‌طالب ابن شهر آشوب، خصال شيخ صدوق، مسند احمد بن حنبل، فضائل الصحابه احمد بن حنبل، صحيح مسلم محمد بن اسماعيل الحجاج و...

نسخه شناسى

نكته، اين نسخه با مصادر آن مقابله گشته است و در پاورقى به موارد اختلاف نسخه‌ها توسط محققين اشاره شده و نيز آيات قرآنى و احاديث آن نيز تخريج شده است و همينطور اگر فرقى در مصادر بوده است و نوشتن آن ضرورت داشته است داخل متن بين دو پرانتز ذكر شده است.
 

معرفى نسخه

كتاب حاضر توسط موسسه احياء تراث سيد هاشم بحرانى در سال 1412ق تحقيق و تصحيح شده است.
 
در تحقيق فقط اكتفاء به همين نسخه كتاب شده است كه در كتابخانه رضوى موجود است زيرا نسخه ديگرى در درسترس نمى باشد و به ساير مشخصات نسخه در كتاب هيچ اشاره اى نشده است.
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
  • اندازه قلم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر