• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موضوع دهم: فضائل امیرالمومنین علیه السلام درخطبه غدیر (فضیلت دهم - بخش اول: اقربيّت به رسول خدا صلی الله علیه وآله)

پیامبر صلی الله علیه وآله در خطبه غدیر می فرمایند :

مَعَاشِرَ النَّاسِ هَذَا عَلِيٌّ أَنْصَرُكُمْ لِي وَ أَحَقُّكُمْ بِي وَ أَقْرَبُكُمْ إِلَيَّ وَ أَعَزُّكُمْ عَلَيَّ ...»‏

اى گروه مردم! اين على است، كه در همه ی موارد از شما بالاتر است، در يارى‏ رساندن و شايستگى، و نزديكى و قرابت، و عزّت در نزد من برترى دارد ... .

يکی دیگر از فضائل امیرالمومنین علیه السلام که پیامبر صلی الله علیه واله در روز غدیر ذکر نمودند اقربیت آنحضرت نسبت به خویش بوده که این فضیلت بعنوان سندی دیگر در حکمت وصایت و جانشینی ایشان در خطبه غدیر با عبارت «أقربکم إلیّّ » به ثبت رسیده است و اين تعبير البته در مورد موضوعات مختلف صدق می کند از جمله:

الف. قرابت در خلقت و آفرينش مخصوص، ب. قرابت نسبی در اجداد و خاندان، ج. قرابت خانوادگی و فاميلی، د. قرابت و برادری، هـقرابت دامادی، ز. خويشاوندی با فرزندان اميرمومنان علی علیه السلام


الف. قرابت در خلقت و آفرينش مخصوص:

پیامبر صلی الله علیه وآله می فرمایند : همانا خداوند تبارک و تعالی، من و علیّ را از نوری واحد پانصد هزار سال قبل از اين که جهان آفرينش را بيافريند، خلق نمود. ما خدا را تسبيح می گفتيم و تقديسش می کرديم. پس وقتی که خداوند متعال آدم را آفريد، ما را در صلبش قرار داد و من در سمت راست و علی علیه السلام در جانب چپ مستقرّ شد. سپس ما را از صلب آدم علیه السلام در صلب های پاک به رحم های پاکيزه منتقل نمود. پس همين طور پيوسته منتقل شديم تا اين که خداوند تبارک و تعالی مرا در صلبی پاک يعنی عبد الله بن عبد المطلب واقع ساخت، و سپس مرا در بهترين رحم يعنی آمنه به وديعت گذاشت. سپس خداوند تبارک و تعالی علی علیه السلام را در صلبی پاک يعنی ابوطالب (بن عبد المطّلب) قرار داد و در بهترين رحم يعنی فاطمه بنت اسد به امانت گذاشت.(بحار الأنوار (ط- بيروت)، ج‏35، ص: 10)


ب. قرابت نسبی در اجداد و خاندان:

پيامبر صلی الله علیه واله و اميرالمومنين علیه السلام دو پسر عمو، از فرزندان عبد المطّلب بوده اند و بنابر اين نسب نامه ی هر دو به اين گونه خواهد بود:

عبد المُطَّلب بن هاشم بن عبد مناف بن قصيِّ بن كلاب بن مرّة بن لُوي‏ بن غالب بن فِهر بن مالك بن النَّضر بن كَنانة بن خُزَيْمة بن مُدركَة بن إلياس بن مُضر بن نِزار بن مَعدّ بن عَدْنَان بن أدِّ بْن أُدَدَ بن‏ اليَسَع‏ بن‏ الهَمَيْسَع‏ بن‏ سَلامان‏ ... . (بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏15، ص: 108)


ج. قرابت خانوادگی و فاميلی:

وقتی عبد الله پدر پيامبر صلی الله علیه واله از دنيا رفت، انحضرت مدّتی نزد جدّ خود عبد المطّلب بودند و پس از چندی ايشان هم از دنيا رفتند و بعد از آن نزد عموی خود ابوطالب علیه السلام دوران کودکی و جوانی را سپری کردند. فاطمه بنت اسد از مادر مهربان تر با پيامبر صلی الله علیه واله برخورد می کرد و از خوراک و پوشاک خود و فرزندانش می کاست تا به پيامبر صلی الله علیه واله رسيدگی بهتر و کامل تری انجام گيرد. ابوطالب نيز مانندی پدری مهربان در هر زمان و مکانی يار و ياور پيامبر صلی الله علیه واله بود و در خيلی جاها جان عزيز برادرش حضرت محمد صلی الله علیه واله را حفظ نمود.

پيامبر صلی الله علیه واله اين محبّت والدين اميرمومنان علی علیه السلام را، در حقّ فرزندشان علی علیه السلام جبران نمود. فاطمه بنت اسد مادر گرامی اميرمومنان علی علیه السلام می گويد: زمانی علی علیه السلام را به دنيا آوردم که رسول خدا صلی الله علیه واله سی ساله بود. رسول خدا صلی الله علیه واله او را خيلی دوست می داشت. به من گفته بود: گهواره ی او را نزديک بستر من قرار بده......... و می گفت: اين برادر و ولیّ و ياور و برگزيده و ذخيره ی من، کهف من، پناه و پشتيبان من، وصیّ من و شوهر دختر کريمه ی من، امانت دار من بر وصيّتم و جانشينم است. پيامبر صلی الله علیه واله او را هميشه با خود می برد و در کوه های مکه، شعبه ها و وادی های آن طواف می داد. (بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏35، ص: 10 – 9)

ادامه دارد....
برگرفته از کتاب شرح موضوعی خطبه غدیر (محمدرضا شریفی)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

Please publish modules in offcanvas position.