• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

موضوع دهم : فضائل امیرالمومنین علیه السلام درخطبه غدیر"صفحه اول"(فضیلت هشتم :اولین ایمان آورنده و اولین نمازگزار با رسول اکرم )

پیامبر صلی الله وآله وسلم درفرازی ازخطبه غدیرمی فرمایند :
أَوَّلُ مَنْ آمَنَ بِالله وَ رَسُولِهِ (لَمْ يَسْبِقْهُ إِلَي الْايمانِ بي أَحَدٌ)، ... وَ الَّذي كانَ مَعَ رَسُولِ الله وَ لا أَحَدَ يَعْبُدُ الله مَعَ رَسُولِهِ مِنَ الرِّجالِ غَيْرُهُ ... أَوَّلُ النّاسِ صَلاةً وَ أَوَّلُ مَنْ عَبَدَالله مَعي».
هيچ مردی از مردان، خدا را با رسولش نپرستيد ... او نخستين مؤمن به خدا و رسول اوست و كسي در ايمان، به او سبقت نجست. تنها اوست كه همراه رسول خدا عبادت خداوند مي¬كرد و جز او كسي چنين نبود. اولين نمازگزار و پرستشگر خدا به همراه من است.

يکی دیگر از حکمت هایی که پیامبر صلی الله وآله وسلم درانتصاب وانتخاب علی علیه السلام بعنوان جانشین بعد از خویش بیان می کنند و آن را دلیل افضلیت علی علیه السلام بر دیگران مطرح می نمایند اینستکه آن حضرت اولین ایمان آورنده و اولین نمازگزار و پيشتازترين فرد به دين اسلام بوده است.

در اینجا ما به جهت اختصار برای دلیل مطلب، بخشی از روایات راذکر می کنیم:
1 - حبرالأمة ابن عباس رضی الله عنه می گويد:آن ها(سابقان درايمان)سه نفرند:مومن آل فرعون، حبيب نجّار صاحب شهر انطاکيه و علی بن أبی طالب علیه السلام .(1)
2 - از ابن عبّاس آمده است که می گويد: با علی بن أبی طالب بودم که از مقابل گروهی که مشغول دعاء بودند عبور کرد. حضرت به آن ها فرمود: برای من دعاء کنيد، پس همانا شما أمر به دعاء برای من شده ايد، خداوند عزّوجلّ فرمود: «وَ الَّذِينَ جاؤُ مِنْ بَعْدِهِمْ يَقُولُونَ: رَبَّنَا اغْفِرْ لَنا وَ لِإِخْوانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونا بِالْإِيمانِ‏» و من أولين مومن هستم. (2)
3 - ابن عباس می گويد: زمانی بود که شيبة بن عبد الدار و عباس بن عبد المطلب داشتند فخر فروشی می کردند. شيبة می گفت: کليدهای کعبه دست من است، هر وقت بخواهيم بازش می کنيم و هر وقت بخواهيم می بنديم، پس ما بعد از رسول خدا صلی الله علیه وآله بهترين مردم هستيم. عباس هم می گفت: آب رسانی حاجيان و آبادی مسجد الحرام هم به دست ماست، پس ما بعد از رسول خدا ص بهترين مردم هستيم. در همين هنگام بود که اميرالمومنين علی بن أبی طالب علیه السلام از آن جا می گذشت، هر دو يکصدا به او خطاب کردند و گفتند: ای ابا الحسن! آيا تو را به بهترين مردم بعد از رسول خدا ص خبر ندهيم؟
حضرت فرمودند: آن فرد من هستم.
شيبه [با بی اعتنايی به کلام مولی] گفت: کليدهای کعبه در دست ماست و هر وقت بخواهيم بازش می کنيم و هر وقت بخواهيم می بنديم، پس بعد از پيامبر ص ما بهترين هستيم. عباس هم گفت: در دست ما سقايت حاجيان و عمارت مسجد الحرام است، بنابراين بعد از رسول خدا صلی الله علیه و آله ما بهترين مردم هستيم.
امیرالمومنين علی علیه السلام فرمودند: آيا به شما بهتر از شما دو نفر را معرّفی نکنم؟
آن دو گفتند: کيست بهتر از ما؟
حضرت فرمود: همان کسی که گردن های شما را به زور بيچاند و به خرطوم های شما زد تا وارد اسلامتان کرد و بالاخره ايمان آورديد.
گفتند: آن کيست؟
حضرت فرمود: من.
ابن عباس با خشم تمام برخواست و نزد پيامبر ص آمد و حرف علی بن أبی طالب ع را به پيامبر ص رساند، پيامبر ص هم هيچ جمله ای از علی ع را ردّ ننمود. به علی ع فرمود: چه چيزی تو را به اين حرف نسبت به عمويت واداشت؟
علی ع عرض کرد:ای رسول خدا! اوراباحقّ گلاويز کردم، پس هرکس بخواهد، خشمگين شود وهرکس هم که خواست راضی گردد.
پس جبرئيل فورا هبوط کرد و گفت: ای محمد! خداوند به تو سلام می رساند و می گويد: «أَ جَعَلْتُمْ سِقايَةَ الْحاجِّ وَ عِمارَةَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ كَمَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ جاهَدَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ لا يَسْتَوُونَ عِنْدَ اللَّهِ وَ اللَّهُ لا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمين‏؛ (3) آيا شما آب رسانی حاجيان و آبادی مسجد الحرام را مانند کسی قرار می دهيد که ايمان به خدا و روزی قيامت آورد و در را خدا جهاد نمود؟؟ هرگز اين دو نفر با هم مساوی نيستند و خداوند قوم ستمگر را هدايت نمی کند».
پس پيامبر صلی الله علیه آله عبّاس را صدا زد و بر او آيه را قرائت کرد و فرمود: ای عمو! برخيز و بيرون برو که اين خداوند رحمان است که به مخاصمه با تو در ياری علی بن أبی طالب علیه السلام آمده است. عباس که با اين فرمايش خداوند مواجه شد، سه مرتبه گفت: همانا راضی شديم (به فضيلت علی ع).(4)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

Please publish modules in offcanvas position.