• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

۴۴ روز تا غدیر:شاهدان غدیر(حذیفه بن یمان)

Tablo Roozshomare Ghadir 44

۴۴ روز تا غدیر:شاهدان غدیر(حذیفه بن یمان)

غدیر با صدای بلند اعلام شد!

در ایام عثمان مردم مدائن از دست حاکمان ظالم و فاسق به ستوه آمدند و شکایت کردند و او مجبور شد حذیفه را به عنوان حاکمی که مردم قبول داشتند منصوب کند.این ماجرا مقارن با اواخر حکومت عثمان بود و پس از کشته شدن عثمان و خلافت امیرالمومنین علیه السلام،حضرت برای او نامه ای نوشت و او را در سمت خود ابقا فرمود.

حذیفه که خود نیز روزهای واپسین عمر را می گذراند بر فراز منبر آمد تا برای امیرالمومنین علیه السلام از مردم بیعت بگیرد.او در ضمن خطبه ای که ایراد کرد گفت:«اکنون امیرالمومنین حقیقی و سزاوار به این نام صاحب اختیار شما شده است»!

 پس از پایان مراسم بیعت،جوانی ایرانی به نام مسلم بپا خاست و عرض کرد:ای امیر،این که گفتی «امیرالمومنین حقیقی»، تعرض و اشاره به خلفای قبل از او بود.اگر آن خلفای واقعی نبودند حقیقت امر را برای ما روشن کن که شما در ماجراها حاضر بوده اید و دیده‌اید.

حذیفه در پاسخ به او مطالب مفصلی از تاریخ اسلام و سیر آن در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله را برای جوانان ایرانی بیان کرد تا رسید به ماجرای غدیر و پس از بیان مقدمات نقطه‌ی اصلی آن را چنین بیان کرد:

در غدیر خم پیامبر صلی الله علیه و آله ولایت علی علیه السلام را با صدای بلند اعلام کرد و اطاعت او را بر مردم واجب کرد و به آنان دستور داد از دستورات او تخلف نکنند و به آنان خبر داد که اینها دستور از سوی پروردگار است.بعد فرمود: آیا من نسبت به مومنین از خودشان صاحب اختیار تر نیستم؟ گفتند: آری یا رسول الله.

فرمود:«من کنت مولاه فعلی مولاه،اللهم وال من والاه و عاد من عاداه و انصر من نصره واخذل من خذله». سپس دستور داد همه مردم با او بیعت کنند،و همه بیعت کردند.

چهارده قرن با غدیر ص۸۴ به نقل از بحارالانوار،ج ۲۸ ص۹۸


موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

Please publish modules in offcanvas position.