فَلْيُبَلِّغِ الْحاضِرُ الْغائِبَ وَالْوالِدُ الْوَلَدَ إِلى‏ يَوْمِ الْقِيامَةِ       پس بايد پيام غدير را حاضران به غايبان و پدران به فرزندان تا قيامت برسانند.

سنت حسنه برگذاری اطعام

سیره انبیای الهی بر سنت حسنه اطعام بوده است.از جمله انبیای الهی که بر این سنت  رفتار می نمودند حضرت ابراهیم و  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هستند.

 

رسول خدا در روز مشهور به (یوم الانذار) که برای اولین بار به دستور ایه شریفه:( و انذر عشیرتک الاقربین) موظف به معرفی مولا امیرالمومنین علیه السلام بعنوان جانشین خود شدند، اقارب و خویشان خود را دعوت نموده و آنان را اطعام نمودند و پس از اطعام پیام الهی خویش را به آنان ابلاغ فرمودند.


بعد از انبیای الهی ائمه علیهم السلام نیز بر سنت اطعام پایبند بوده و خصوصا در مودر بزرگترین عید الهی امت یعنی عید غدیر خم هم این سنت را انجام و هم سفارش میفرمودند.
صاحب غدیر امیرالمومنین علیه السلام، در زمان حکومت ظاهری خود، روز عید غدیری که مصادف با جمعه گردیده بود بعد از نماز و سخنرانی در مورد روز غدیر و بیان شان این روز بزرگ مردم را به خانه سبط اکبر امام مجتبی علیه السلام  فراخواندند.
کریم اهل بیت حضرت امام مجتبی علیه السلام اولین برگزار کنندگان جشن غدیر و اطعام در این روز بودن که در این جمعه غذای فراوان از پیش آماده نموده بودند و مردم را اطعام نمودند.
همچنین امام هشتم حضرت رضا علیه السلام نیز در این روز جشن مفصلی تدارک دیده و مردم را اطعام نموده و برای انها هدایایی هم دادند.

- امام صادق علیه السلام فرمود :عید غدیر ، روزی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله علی علیه السلام  را بعنوان پرچمدار برای مردم برافراشت و فضیلت او را در این روز آشکار کرد و جانشین خود را معرفی کرد ، بعد بعنوان سپاسگزاری از خدای بزرگ آن روز را روزه گرفت و آن روز ، روز روزه  داری و عبادت و طعام دادن و به دیدار برادران دینی رفتن است . آنروز روز کسب خشنودی خدای مهربان و به خاک مالیدن بینی شیطان است .
وسائل الشیعه 7: 328، ضمن حدیث .12

جابربن عبدالله انصاری می گوید، شنیدم، پیامبر صلی الله علیه و آله می فرمود: خداوند، ابراهیم را به دوستی نگرفت، مگر به خاطر اطعام مردم‏ و نماز خواندنش در شب، وقتی که همه مردم در خوابند.

علل الشرائع: ج 1، ص 35

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir