• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 554

جمعه, 10 آذر 1396 10:46

جلسه دهم استاد محمد باقر انصاری

به لطف الهی دهمین جلسه از دوره ی تربیت مبلّغ غدیر، در تاریخ 95/5/28، چهاردهم ذی القعده سال 1437  ساعت 8:30  الی  12 ظهر در مسجد رضوی واقع در خیابان صغیر اصفهانی برگزار گردید. بعد از تلاوت قرآن مجید، استاد ارجمند محمّد باقر انصاری بعد از بیان

سه مطلب مقدماتی به بیان پنج فضیلت اختصاصی امیرمومنان علی علیه السلام پرداختند که چکیده ی آن به شرح ذیل می باشد:

1.اختصاص ولایت به حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله در سرزمین غدیر خم، پیامبر خطبه های دیگری غیر از خطبه ی معروفی که در دست داریم، ایراد فرمودند.

از جمله پیامبراکرم صلی الله علیه و آله فرمودند:  ای مردم! همانا خداوند شما را در کتابش به نماز امر نمود و به تحقیق برای شما آن را بیان نمودم. همچنین به زکات، روزه و حج امر نمود و من برای شما آن را تبیین و تفسیر کردم. و خدا شما را به ولایت امر نمود و من خدا را شاهد می گیرم که ولایت تنها از این مرد است و حضرت دستش را بر شانه ی علی بن أبی طالب علیه السلام گذاشتند- سپس برای دو پسرش و سپس به جانشینان بعد از آن دو از فرزندانشان  اختصاص خواهد داشت.

2.اولین کسی که به عنوان رئیس مومنان مخاطب انسان های با ایمان قرار می گیرد:

در خطبه ی غدیر رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: «وَ لَا خَاطَبَ‏ اللَّهُ‏ الَّذِینَ‏ آمَنُوا إِلَّا بَدَأَ به»‏.و خداوند (در قرآن کریم) کسانی که ایمان آوردند را مخاطب قرار نداده مگر اینکه با امیرالمؤمنین علی علیه السلام شروع نموده است.

جلسه دهم استاد محمد باقر انصاری

جلسه دهم استاد محمد باقر انصاری

3.ازمصادیق بارز آیاتی که رضایت خداوند در آن اعلام شده است:

در خطبه ی غدیر می خوانیم: «وَ مَا أُنْزِلَتْ آیَةُ رِضًا إِلَّا فِیه».‏و هیچ آیه ای که در آن رضایت پروردگار ذکر شده باشد، نازل نشد مگر در شأن امیرمومنان علی علیه السلام.

استاد بزرگوار مواردی از آیات همچون سوره  فتح: 29 – مجادله: 22 – غاشیه: 8 - فجر: 28 و آل عمران: 15 را بر شمردند و توضیحاتی پیرامون آیات مبارکه مربوط به مسئله ویژگیهای امام غدیر دادند.

4.نزول آیات مدح در شأن مولی:

در خطبه ی غدیر می خوانیم: «وَ مانزلَتْ آیَةٌ مَدْحٍ فِی الْقُرْآنِ إِلَّا فِیه‏»و هیچ آیه ی مدحی در قرآن نازل نشده  مگر در شأن علی بن أبی طالب علیه السلام.

5.ملاک دوستی ودشمنی افراد:

در خطبه ی غدیر همچنین می خوانیم: «مَعَاشِرَ النَّاسِ عَدُوُّنَا مَنْ‏ ذَمَّهُ‏ اللَّهُ‏ وَ لَعَنَهُ‏ وَ وَلِیُّنَا مَنْ مَدَحَهُ اللَّهُ وَ أَحَبَّه‏».ای مردم! دشمن ما اهل بیت علیهم السلام همان کسی است که خداوند او را سرزنش و نفرین نموده است و دوست ما کسی است که خداوند مدحش نموده و او را دوست دارد.

جلسه دهم استاد محمد باقر انصاری

جلسه دهم استاد محمد باقر انصاری

در ادامه ی برگزاری این جلسه دوره تربیت، مدیرعامل مؤسسه فرهنگی غدیرستان حجت الاسلام حاج محمد رضا شریفی با بیان اهمیت تبلیغ غدیر و وظیفه غدیرپژوهان جهت انتقال آموزه های این دوره در ایام سه روزه ی غدیر بیان نمودند:آنچه در این دوره ی تربیت مبلغ غدیر در طی 12 جلسه به صورت تئوری فرا گرفته می شود نهایتاً اگر به صورت عملی با شیوه های نوین امروزی با توجه به نوع مخاطبین در نقاط مختلف به مرحله اجرا گذاشته نشود پس از مدت کوتاهی به فراموشی سپرده می شود.لذا تبلیغ محتوای این دوره به دیگران از اهداف برگزاری این جلسه می باشد.

جلسه دهم استاد محمد باقر انصاری

و درانتها با تذکر درمورد نحوه ی هماهنگی با مبلغین غدیر جهت اعزام و برگزاری سفره های احسان امیرالمؤمنین علی علیه السلام و نصب بنرهای روزشمارغدیر به صورت هدیه از طرف غدیرستان از همه شرکت کنندگان و برگزارکنندگان تشکر نمودند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم

Please publish modules in offcanvas position.