• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 554

جمعه, 10 آذر 1396 10:23

جلسه هفتم استاد محمد باقر انصاری

به فضل الهی هفتمین جلسه از دوره ی تربیت مبلّغ غدیر، در تاریخ 7/5/95، بیست و سوم شوال سال 1437 ساعت 30 : 8 الی 12 ظهر در مسجد رضوی واقع در خیابان صغیر اصفهانی برگزار گردید. بعد از تلاوت قرآن مجید، این هفته نیز استاد ارجمند حجت الاسلام محمد باقر انصاری درس نامه ی خویش را ، بخشی از آیات غدیر و تفسیر روایی آن ها قرار دادند و حقیقت "غدیر در قرآن و قرآن در غدیر" را به اثبات رساندند. گزیده ای از فرمایشات ایشان به قرار این است:

سوره ی مبارکه ی قلم: بالاترین کاری که در دنیا مستحقّ اجر است امر رسالت رسول خدا صلی الله علیه و آله است. هر کاری که در هر مدلی باشد، به اندازه ی کار پیامبر صلی الله علیه و آله ارزش ندارد. در طول 23 سال، پرچمی را نصب نمودند که در گذر زمان همین طور رفعت یافته و بیشتر به اهتزاز درآمده است. تنها کسی که ارزش واقعی این کار را می داند، خداوند متعال است، از این جهت بعد از این که مهمترین مأموریّت تبلیغی رسول خدا صلی الله علیه و آله در غدیر به پایان رسید، خطاب به ایشان فرمود:«وَ إِنَّ لَکَ لاَجرًا غَیرَ مَمنُونٍ». (قلم:3)و همانا برای تو اجری بی منّت قرار داده ایم.

سوره ی زخرف 80 - 79 اصحاب صحیفه یعنی ابوبکر، عمر، ابوعبیده جراح، سالم مولی ابی حذیفه و معاذ بن جبل هم پیمان شدند و گفتند:«إِن مَاتَ مُحَمَّدٌ أَو قُتِلَ نَزوِی الخِلَافَةَ عَن أَهلِ بَیتِهِ».اگر محمد از دنیا برود یا کشته شود، هرگز نمی گذاریم خلافت به أهل بیت او برسد. همزمان با برپایی این اجتماع

شوم ، آیه ی کریمه نازل شد و از تصمیم شومشان پرده برداری نمود:«أَمْ أَبْرَمُوا أَمْراً فَإِنَّا مُبْرِمُونَ - أَمْ یَحْسَبُونَ أَنَّا لا نَسْمَعُ سِرَّهُمْ وَ نَجْواهُمْ بَلی‏ وَ رُسُلُنا لَدَیْهِمْ یَکْتُبُونَ» (زخرف: 80 - 79) یا کاری را محکم نمودند؟ ما [نیز] امر خویش را محکم می‏نماییم. آیا می‏پندارند که ما راز آنها و نجوایشان را نمی‏شنویم؟

آری این گونه است و فرشتگان ما پیش آنان [حاضرند و] ثبت می‏کنند. پیامبر صلی الله علیه و آله یاران خاصّ یعنی امیرمومنان علی علیه السلام ، سلمان، مقداد و ابوذر را جمع نمودند و از این نقشه ی سران منافقین آن ها را خبردار نمودند. این تفکّر شوم در سقیفه نیز ادامه پیدا کرد و موجب شد دروغ

بزرگی را بر پیامبر صلی الله علیه و آله ببندند و بگویند:«لَا تَجتَمِعُ النُّبُوَّةُ وَ الخِلَافَةُ فِی بَیتِ وَاحِدٍ».نبوّت و خلافت در یک خاندان جمع نمی شود.

پيامبر صلی الله عليه و آله ياران خاصّ خود يعنی اميرمومنان علی عليه السلام ، سلمان، مقداد و ابوذر را جمع و از اين نقشه ی سران منافقين آنها را خبردار نمودند.


اين تفکّر شوم در سقيفه نيز ادامه پيدا کرد و با نسبت دادن دروغ بزرگی بر پيامبر صلی الله عليه و آله :«لَا تَجتَمِعُ النُّبُوَّةُ وَ الخِلَافَةُ فِی بَيتِ وَاحِدٍ».«نبوّت و خلافت در يک خاندان جمع نمی شود» راه غصب خلافت را برای خود هموارتر نمودند.

جلسه هفتم استاد محمد باقر انصاری

جلسه هفتم استاد محمد باقر انصاری

جلسه هفتم استاد محمد باقر انصاری

مسجد غدیر، در وادی غدیرخم پیامبر پس از اجرای فرمان الهی در سرزمین غدیر خم و نصب امیرالمومنین علیه السلام، در همان محل محدوده ای را به عنوان مسجد مشخص نمودند که پس از آن مسجدی بنا گردید. از دشمنان غدیر اولین کسی که آن مسجد را خراب کرد، عمر بن خطاب بود. امیرمومنان علی علیه السلام آن را در دوران خلافت ظاهری خویش بازسازی کردند، اما وقتی معاویه سرکار شد، 200 سوار را مامور کرد بار دیگر مس جد غدیر را خراب کردند. شیعیان هم آثار آن مسجد را حفظ نمودند .

سوره قلم: 52 – 51

وقتی امام صادق علیه السلام به مسجد غدیر رسیدند اشاره به جانب راست مسجد کردند و فرمودند: این جا بود که پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود: «من کنت مولاه فعلی مولاه» سپس به سمت دیگری اشاره کردند و فرمودند خیمه ی ابوبکر، عمر، سالم مولی أبی حذیفه و أبی عبیده جرّاح آن جا بود.

و در هنگامی که پیامبر  دست علی علیه السلام را برای معرفی بالا برد، به همدیگر گفتند: چشم های او بنگرید که چگونه مانند چشم های دیوانگان شده است. در همین زمان بود که آیه کریمه نازل شد:«وَ إِنْ یَکادُ الَّذینَ کَفَرُوا لَیُزْلِقُونَکَ بِأَبْصارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَ یَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُون وَ ما هُوَ إِلاَّ ذِکْرٌ

لِلْعالَمینَ». و آنان که کافر شدند، چون قرآن را شنیدند چیزی نمانده بود که تو را چشم بزنند، و می‏گفتند: «او واقعاً دیوانه‏ ای است.» و حال آنکه [قرآن‏] جز تذکری برای جهانیان نیست.

جلسه هفتم استاد محمد باقر انصاری

جلسه هفتم استاد محمد باقر انصاری

جلسه هفتم استاد محمد باقر انصاری

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم