حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

بنر و پوستر هفته شمار غدير: 17 هفته تا غدير

 

پیشگویی پیامبر صلی الله علیه و آله درباره مسیر امامت پس از ایشان

زيد بن صوحان: بخاطر غدير شهيد مي‌شوم

بنر و پوستر هفته شمار غدير: 17 هفته تا غدير

دانلود پوستر در سایز A3 با فرمت zip

دانلود بنر در سایز 150 در 100cm با فرمت zip

مشاهده آرشیو هفته شمار


متن هفته شمار:

پیشگویی پیامبر صلی الله علیه و آله درباره مسیر امامت پس از ایشان

یکی از نکات بسیار زیبا و قابل تأمل در خطبه شریف پیامبر صلی الله علیه و آله در غدیر خم، خبر دادن از انحراف امت و تخطی آنان از مسیر غدیر بوده که بر خلاف تاکیدات فراوان و هشدارهای حضرت این انحراف اتفاق افتاد. حضرت در خطبه غدیر می فرمایند: آگاه باشید! به زودی پس از من پیشوایانی خواهند بود که شما را به سوی آتش می خوانند و در روز رستاخیز تنها و بدون یاور خواهند ماند.
در این رابطه حضرت امام باقر علیه السلام فرمود: چون اين آيه نازل شد، «يَوْمَ نَدْعُوا کُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِمْ ...روزى كه هر مردمى را به امام آنها بخوانيم...»
مسلمانان گفتند: يا رسول الله مگر شما امام همه مردم نيستيد؟ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: من از طرف خدا بر همه مردم رسولم و بعد از من محققاً امامانى از خاندانم از طرف خدا بر مردم گماشته ‏شوند، آنها در ميان مردم قيام مى‏كنند و مردم آنها را تكذيب مى‏نمايند و ائمه كفر و ضلالت و پيروانشان به آنها ستم مى‏كنند، هر كه ولایت آنها را بپذیرد و از آنها پيروى كند و تصديق شان نمايد او از من است و همراه من است و محققاً مرا ملاقات خواهد كرد، آگاه باشید هر كه بر آنان ستم كند و آنها را تكذيب كند از من نيست و همراه من نيست و من از او بيزارم.
أصول الكافي / ترجمه كمره‏اى، ج‏2، ص: 171


زيد بن صوحان: بخاطر غدير شهيد مي‌شوم

زيد بن صوحان از بهترين اصحاب اميرالمومنين عليه‌السلام بود كه در جنگ جمل شهيد شد. وقتي در ميدان جنگ روي زمين افتاد اميرالمومنين عليه‌السلام بالاي سرش آمد و نشست و فرمود: اي زيد، خدا رحمتت كند. سبك‌بار بودي و كمكهاي تو بسيار با ارزش بود. زيد سرش را به طرف اميرالمومنين عليه‌السلام بلند كرد و عرض كرد: يا اميرالمومنين، خدا تو را جزاي خير دهد. بخدا قسم اعتقادم درباره‌ي شما اين است كه عالِم به خداوند هستي و در امّ الكتاب عليٌّ حكيم هستي و خدا در سينه‌ي تو جلوه‌ي عظيم دارد. بخدا قسم من در لشكر تو با جهالت كشته نمي‌شوم! بلكه از ام‌سلمه همسر پيامبر صلي الله عليه و آله شنيدم كه مي‌گفت: از پيامبر صلي الله عليه و آله شنيدم كه مي‌فرمود: «من كنت مولاه فعلي مولاه، اللهم وال من والاه و عاد من عاداه وانصر من نصره و اخذل من خذله». بخدا قسم نخواستم تو را خوار كنم تا خدا مرا خوار نكند.
بحارالانوار: ج 32 ص 188 ح 138

  • اندازه قلم

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.