حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

بنر و پوستر هفته شمار غدير: 27 هفته تا غدير

آیا صبر امیرالمومنین علیه السلام به معنای سکوت در
مقابل خلفای غاصب است؟!

قسمتی از پیشگویی ها و وصیت پیامبر صلی الله علیه وآله
به امیرالمومنین وحضرت زهرا علیهما السلام

بنر-و-پوستر-هفته-شمار-غدير-27-هفته-تا-غدير

دانلود پوستر در سایز A3 با فرمت zip

دانلود بنر در سایز 150 در 100cm با فرمت zip

مشاهده آرشیو هفته شمار


متن هفته شمار:

آیا صبر امیرالمومنین علیه السلام به معنای سکوت در
مقابل خلفای غاصب است؟!

برخی بر این باور غلط هستند که امیرالمومنین علیه السلام در مقابل خلفای جور سکوت نموده اند و در مقابل آنان موضعی نگرفته اند باید به این نکته توجه داشت که شواهد تاریخی و حدیثی بسیاری وجود دارد که بر این تفکر باطل، خط بطلان می کشد.
واین برداشت غلط ناشی از این است که بین صبر امیرالمومنین علیه السلام و واژه سکوت تفاوتی قائل نشده اند و از صبر به سکوت تعبیرنموده اند. بنابراین امیرالمومنین علیه السلام به هیچ عنوان در مقابل غصب خلافت سکوت نکردند. از جمله اینکه حضرت از اصحاب خود خواسته بودند که در مجامع عمومی از حق ایشان دفاع نموده و به بیان ناحق بودن خط سقیفه بپردازند.
اُبي بن كعب يكي از اصحاب سرشناس پيامبر صلي الله عليه و آله بعنوان اعتراض به غصب خلافت توسط ابوبكر، در اولين روز ماه مبارك رمضان- كه روز جمعه بود- پس از خطبه‌ي ابوبكر در نماز جمعه بپاخاست و ضمن سخناني گفت: اي مهاجرين و اي انصار، آيا خود را به فراموشي زده‌ايد يا فراموش كرده‌ايد، يا قصد تحريف داريد يا حقايق را تغيير مي‌دهيد يا قصد خوار كردن داريد و يا عاجز شده‌ايد؟! آيا نمي‌دانيدكه پيامبر صلي الله عليه و آله در بين ما در موقعيتي مهم  قيام كرد و علي عليه‌السلام را براي ما منصوب كرد و فرمود: «من كنت مولاه فعلي مولاه … ».
بحارالانوار: ج 28 ص -223چهارده قرن با غدیر ص90

قسمتی از پیشگویی ها و وصیت پیامبر صلی الله علیه وآله
به امیرالمومنین وحضرت زهرا علیهما السلام


... پيامبر صلى الله عليه و آله رو به اميرالمؤمنين عليه السلام كرد و فرمود: برادرم، بزودى قريش بر عليه تو متّحد مى‏شوند و بر سر ظلم و مغلوب كردن تو سخنشان يكى مى‏شود. اگر يارانى يافتى با آنان جهاد كن و اگر يارانى نيافتى دست نگهدار و خون خود را حفظ كن. بدان كه شهادت پشت سر توست. خدا قاتل تو را لعنت كند.
سپس پيامبر صلى الله عليه و آله رو به دخترش كرد و فرمود: تو اوّلين نفر از اهل بيتم هستى كه به من ملحق مى‏شوى، تو
سيّده زنان اهل بهشت هستى. تو بعد از من
ظلم و كينه خواهىديد تا آنجا كه زده مى‏شوى
و استخوانى ازاستخوانهاىپهلويت مى‏شكند.
خدا قاتل تو را لعنت كند و امركننده و راضى
به آن و كمك‏كننده و يارى دهنده بر عليه تو
و ظلم‏كننده به شوهر و دو پسرت را لعنت كند.

أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم، ص: 613

  • اندازه قلم

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.