در آیه اول قرآن بر ترتیبی که وحی شده...

پرسش:

من یک سوال دارم خوشحال میشم جواب بدین مگه نمیگن محمد بی سواد بود؟در آیه اول قرآن بر ترتیبی که وحی شده یعنی آیه اول سوره فلق آیا جبرییل نوشته ای به محمد می دهد که می گوید بخوان و محمد میگویید سواد ندارم یا بر وی وحی میشود ؟محمد بی سواد بود ولی لال که نبود پس برای گفتن وحی که احتیاجی به سواد نداشت؟

پاسخ:

سلام علیکم

«اقرا» در ابتدای سوره علق:

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ، بخوان به نام پروردگارت که آفرید.

لازمه اش خواندن از روی نوشته نیست، بلکه سخن گفتن و بیان کردن نیز معنا می دهد و اگر هم خواندن هم باشد خداوند قدرت از رو خواندن را به پیامبر (صلی الله علیه و آله) میدهد.
در ضمن بی سواد در لفظ «امی» بدین معنا است که از کسی چیزی یاد نگرفته و به مکتب نرفته است و معجزه پیامبر اسلام این است که در زمان وحی بیان می کند و مینویسد.

واحد پاسخگویی به سوالات

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.