×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 552

آیا جد پدری یا جد مادری حضرت علی اکبر (علیه السلام)...

پرسش:

سلام علیکم

عنایت بفرمایید به این سوال پاسخ دهید تا شناخت ما به ائمه و اهلبیت بیشتر شود. بسیار سپاسگزاریم: آیا جد پدری یا جد مادری حضرت علی اکبر (علیه السلام) شبیه ترین مردم به حضرت عیسی بن مریم (علیه السلام) است؟

پاسخ:

سلام علیکم
با تشکر از شما
این موضوع راجع به جد مادری ایشان صحیح است ،حضرت لیلی سلام الله علیها دختر ابی مره بن عروه بن مسعود ثقفی است، و عروه بن مسعود یکی از سادات اربعه در اسلام است، و از بزرگانی بود که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم او را مثل صاحب یاسین (که قوم خود را به خدا دعوت کرد و او را کشتند) و شبیه‌ترین مردم به عیسی بن مریم نامیدند.
جد پدری ایشان امیرالمومنین علیه السلام میباشند که این مطلب راجع به ایشان نیامده است و همچنین راجع به خود حضرت علی اکبر علیه السلام آمده است که امام حسین علیه السلام درباره ایشان فرمودند:

(اللّهم اشهد، فقد برز إلیهم غلام أشبه الناس خلقا و خلقا و منطقا برسولک صلّى اللَّه علیه و آله، و کنّا إذا اشتقنا إلى نبیّک نظرنا إلیه)
«خداوندا! گواه باش، به تحقیق جوانى به جنگ و مبارزت شتافته که اشبه الناس از نظر خلقت و خلق و منطق به رسولت صلّى اللَّه علیه و آله مى ‏باشد. هر گاه اشتیاق زیارت پیامبرت را مى ‏یافتم او را مى ‏نگریستم».

لهوف، ص: ۱۴۸

واحد پاسخگویی به سوالات

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.