مهمترین تهدید برای پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم...

پرسش:

مهمترین تهدید برای پیامبر در رساندن پیام الهی غدیر چه بود؟

پاسخ:

سلام علیکم
مقدّمتا بایستی بدانیم که قطعا تهدید از جانب خداوند برای رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به همان معنایی که برای ما تفسیر می شود، معنا ندارد؛ زیرا حضرتش هیچ کردار و گفتاری از خود نشان نمی دهد مگر این که به فرمان خدا باشد. به فرمایش قرآن کریم:

«وَ ما یَنْطِقُ عَنِ الْهَوى‏ - إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحى‏» (نجم: ۴ - ۳)
و از سر هوس سخن نمى‏ گوید، این سخن چیزی غیر از وحى نیست.

ما هستیم که در فرمان خدا کوتاهی می کنیم، امّا پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) کسی است که هیچ تقصیر و کوتاهی در او دیده نمی شود. خوب است که به جای «تهدید» از عبارت دیگری همچون تأکید، هشدار و انذار و ... استفاده شود، تا شبهه ای پیش نیاید. بر فرض صحّت استعمال این تعبیر می گوییم خداوند متعال در آیه ۶۷ از سوره مبارکه مائده می فرماید:  

«یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ... ».
اى پیامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است، کاملاً (به مردم) برسان! و اگر نکنى، رسالت او را انجام نداده ‏اى!

نرساندن این پیام با نابود شدن ۲۳ سال رسالت پیامبر (صلی الله علیه و آله) برابر است، زیرا در سایه این ابلاغ است که دین حضرت تکمیل می گردد و دوام بخشیده خواهد شد و در صورت نبود آن زحمات حضرتش بی نتیجه خواهد ماند. این آیه کریمه را می توان هشداری (تهدیدی) از سوی خداوند دانست.   

یک تهدید واقعی هم در رساندن این پیام الهی وجود داشته است که خداوند نسبت به آن، پیامبر (صلی الله علیه و آله) را وعده عصمت و مصونیّت داده است.

« ... وَ اللّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللّهَ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ» (۶۷: مائده)
خداوند تو را از (خطرات احتمالى) مردم، نگاه مى ‏دارد؛ و خداوند، جمعیّت کافران (لجوج) را هدایت نمى ‏کند.

در خطبه غدیر رسول خدا (صلی الله علیه و آله) به این مسأله، مردم را گوشزد می کند:

«... لِعِلمِی بِقِلَّهِ الْمُؤْمِنِینَ وَ کَثْرَهِ الْمُنَافِقِینَ وَ أَدْغَالِ الْآثِمِینَ وَ خَتْلِ الْمُسْتَهْزِءِینَ بِالْإِسْلَامِ الَّذِینَ وَصَفَهُمُ اللَّهُ فِی کِتَابِه‏ ...»
من به کمی مومنان و تعداد زیاد منافقان و نیرنگ گنهکاران و مکر و حیله مسخره کنندگان اسلام، آنانی که خداوند در کتابش توصیفشان کرده است، علم دارم.

واحد پاسخگویی به سوالات

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.

 

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر