همراه ما باشید با :

    •  مهندسی تبلیغ غدیر 
    •  شیوه های تبلیغ غدیر در گذشته ، حال و آینده 
    •  تجربه ی مهندسی تبلیغ غدیر در موسسه غدیرستان 

آیا درسته موقع شهادت امیر المومنین (علیه السلام)...

پرسش:

با سلام

آیا درسته موقع شهادت امیر المومنین (علیه السلام) امام حسن (علیه السلام) در کوفه نبودند بلکه در مدینه بودند و امام علی (علیه السلام) در هیچ خطبه و یا روایتی ایشان را برای امامت بعد از خود معرفی نکردند بلکه مردم مدینه از ایشان خواستند خلافت را بپذیرند و بعد از آن وارد کوفه شدند؟

پاسخ:

در تاریخ و روایات مواردی ذکر شده که ثابت می شود امام مجتبی علیه السلام در هنگام شهادت پدر خود در کوفه بودند که به چند نمونه از آن اشاره می شود:

۱-اقامه نماز به جای پدر

پس حسنین علیهما السّلام از خانه به سوى مسجد دویدند، دیدند که مردم نوحه و فریاد میکنند و میگویند: وا اماماه و وا امیر المؤمنیناه، به خدا سوگند که شهید شد امام عابد مجاهد که هرگز اصنام و اوثان را سجده نکرد، و اشبه مردم بود به رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله.
پس چون داخل مسجد شدند، فریاد وا أبتاه، و وا علیاه بر آوردند و می‏گفتند:

کاش مرده بودیم و این روز را نمی‏دیدم. چون به نزدیک محراب آمدند پدر بزرگوار خویش را دیدند که در میان محراب در افتاده. و ابو جعده و جماعتى از اصحاب و انصار آن حضرت حاضرند و همی‏خواهند تا مگر آن حضرت را برپا دارند تا با مردم نماز گزارد، و او توانایى ندارد، پس حضرت امیر المؤمنین علیه السّلام امام حسن علیه السّلام را به جاى خود بازداشت که با مردم نماز گزارد و آن حضرت نماز خویشتن را نشسته تمام کرد، و از زحمت زهر و شدّت زخم به جانب یمین و شمال متمایل می‏گشت، چون امام حسن علیه السّلام از نماز فارغ شد سر پدر را در کنار گرفت، و همی‏گفت: اى پدر! پشت مرا شکستى، چگونه تو را به این حال توانم دید.

منتهى الآمال فى تواریخ النبى و الآل علیهم السلام(فارسى)، ج‏۱، ص: ۴۲۴

۲-سوال از قاتل

آنگاه امام حسن علیه السّلام از قاتل پرسش کرد، پدر فرمود: مرا پسر یهودیّه، عبد الرّحمن بن ملجم مرادى ضربت زد و اکنون او را به مسجد در آورند و اشاره کرد به باب کنده، و پیوسته زهر شمشیر بر بدن آن حضرت سریان میکرد و آن حضرت را بی‏خویشتن می‏نمود، و مردمان به باب کنده م ى‏نگریستند و بر امیر المؤمنین علیه السّلام مى‏گریستند که ناگاه صدایى از در مسجد بلند شد و ابن ملجم را دست بسته از باب‏ کنده به مسجد در آوردند.
تا ابن ملجم را به حضور حضرت امام حسن علیه السّلام آوردند، چون نظر آن حضرت بر او افتاد، فرمود: اى ملعون! کشتى امیر المؤمنین، و امام المسلمین را به جاى آن که تو را پناه داد، و تو را بر دیگران اختیار کرد، و عطاها فرمود، آیا بد امامى بود از براى تو؟ و جزاى نیکى‏هاى او به تو این بود که دادى؟!!

منتهى الآمال فى تواریخ النبى و الآل علیهم السلام(فارسى)، ج‏۱، ص: ۴۲۵

۳-سفارش قاتل خود،به امام حسن علیه السلام

آنگاه حضرت سفارش او را به امام حسن علیه السّلام کرد و فرمود: اى پسر! با اسیر خود مدارا کن، و طریق شفقت و رحمت پیش دار، آیا نمى ‏بینى چشمهاى او را که از ترس چگونه گردش مى‏ کند و دلش چگونه مضطرب میباشد؟

منتهى الآمال فى تواریخ النبى و الآل علیهم السلام(فارسى)، ج‏۱، ص: ۴۲۷

۴-اذن دخول به اصبغ بن نباته

شیخ طوسى روایت کرده ‏اند از اصبغ بن نباته که چون حضرت‏ امیر المؤمنین علیه السّلام را ضربت زدند و به خانه بردند من و حارث همدانى و سوید بن غفله با گروهى از اصحاب بر در سراى آن حضرت جمع شدیم، چون صداى گریه و عویل از خانه آن حضرت بلند شد، ما نیز گریستیم و بانگ ناله و فغان بر کشیدیم که ناگاه امام حسن علیه السّلام از خانه بیرون شد و فرمود: اى مردمان! امیر مؤمنان فرمان داده که به خانه‏هاى خویش بازشوید، آن جماعت پراکنده شدند، و من به جاى خود ماندم، بار دیگر صداى شیون از خانه آن حضرت شنیدم و من نیز گریستم، دیگرباره حضرت امام حسن علیه السّلام از خانه بیرون آمد و فرمود که: نگفتم به خانه‏هاى خود روید؟گفتم: به خدا سوگند یا بن رسول اللّه! که جانم یارى نمى‏کند و پایم قوّت رفتار ندارد، و تا امیر المؤمنین علیه السّلام را نبینم به جایى نمى‏توانم رفت، پس بسیار گریستم و حضرت امام حسن علیه السّلام داخل خانه شد و بعد از اندک زمانى بیرون آمد و مرا به اندرون خانه طلبید، چون داخل شدم دیدم که امیر المؤمنین علیه السّلام را بر بالشها تکیه داده ‏اند و عصابه زردى بر سرش بسته‏ اند و روى مبارکش از بسیارى خونى که از سرش رفته است چنان زرد شده بود که ندانستم عصابه‏اش زردتر بود یا رنگ مبارکش.
چون مولاى خود را بر آن حال مشاهده کردم بى‏تاب شدم و در قدم محترمش افتادم و مى ‏بوسیدم و بر دیده‏هاى خود مى‏ مالیدم و مى‏ گریستم.
حضرت فرمود که: اى اصبغ! گریه مکن که من راه بهشت در پیش دارم.
گفتم: فداى تو شوم می‏دانم که تو به بهشت می‏روى من بر حال خود و بر مفارقت تو می‏گریم‏.

منتهى الآمال فى تواریخ النبى و الآل علیهم السلام(فارسى)، ج‏۱، ص: ۴۳۰

و اما در جواب قسمت دوم این سوال:

نص امیرالمومنین بر امامت امام حسن علیه السلام

کلینى و دیگران روایت کرده‏ اند از سلیم بن قیس هلالى که گفت: حاضر بودم در وقتى که وصیّت کرد امیر المؤمنین علیه السّلام به فرزند خود امام حسن علیه السّلام، و گواه گرفت بر وصیّت خود حضرت امام حسین علیه السّلام و محمّد بن حنفیّه و جمیع فرزندان خود و اهل بیت خود و سرکرده ‏هاى شیعیان خود را، پس کتابها و اسلحه حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و سلّم را به او تسلیم کرد فرمود: اى فرزند امر کرد مرا رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم که تو را وصىّ خود گردانم، کتابها و سلاح خود را به تو بسپارم چنانچه حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله و سلّم مرا وصىّ خود گردانید و کتابها و سلاح خود را به من تسلیم کرد، امر کرد مرا که تو را امر کنم که چون مرگ تو را حاضر شود، اینها را تسلیم نمائى به برادر خود حسین و او را وصىّ و خلیفه خود گردانى. پس رو به امام حسین علیه السّلام کرد و فرمود: امر کرده است تو را رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم در هنگام شهادت خود، اینها را تسلیم کنى به این پسر خود علىّ بن الحسین. پس دست علىّ بن الحسین را گرفت‏ فرمود: امر کرده است تو را رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله و سلّم که اینها را تسلیم کنى به فرزند خود محمّد بن على باقر، پس او را از رسول خدا و از من سلام برسان.
جلاء العیون، ص:۴۱۶

واحد پاسخگویی به سوالات

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.   ادامه...

 

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیرستان

علی عليه السلام

امیرالمومنین عليه السلام

ghadir

غدیر خم

موسسه غديرستان