حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

مفاد کلی خطبه غدیر

مفاد کلی خطبه غدیر

حمد الهی، اعلان رسمی امامت دوازده امام، بلند کردن دست امیرمؤمنان(ع) و تاکید بر لزوم توجه امت به مسأله امامت، اشاره به کارشکنیهای منافقین، پرداختن به دوستان و دشمنان ولایت و حلال و حرام الهی و بیعت گرفتن از مردم از مهمترین نکات کلی در خطبه غدیر است.

به گزارش سرویس دینی جام نیـوز، حجت الاسلام محمدرضا حدادپور، استاد حوزه و دانشگاه، در گفت و گو با خبرگزاری رسا، درباره مفاد کلی خطبه غدیر در روز عید غدیر خم، گفت: خطبه غدیر با حمد و ثنای الهی آغاز می شود و در آن پرودگار عالم که تمام جهان در قبضه قدرت اوست و بر همه جهانیان از آدم تا خاتم ولایت دارد مورد توجه مردم قرار می گیرد.

وی ادامه داد: سپس توجه مردم برای اعلام فرمانی الهی از سوی پروردگار جلب می شود و اهمیت موضوع بیان می شود، بعد از آن نوبت اعلان رسمی ولایت و امامت و جانشینی دوازده امام پس از پیامبر اسلام(ص) است، پیامبر به صورت رسمی به همه اعلام می کنند که جانشینانی دارند که از سوی خدا تعیین شده اند.

کارشناس مسائل مذهبی، افزود: گام بعدی معرفی شخص امیرمؤمنان(ع) به عنوان نخستین جانشین و ولی مسلمین است، پیامبر اسلام(ص) از مردم خواستند تا امام علی(ع) را امیرالمؤمنین خطاب کنند و بر لزوم توجه مسلمین بر مسأله مهم امامت تأکید کردند.

حجت الاسلام حدادپور اظهار داشت: پیامبر(ص) سپس به کارشکنیهای منافقین اشاره کردند و نسبت به عدم پیروی از منافقان هشدار دادند و درباره پیروان اهل بیت(ع) و ویژگیهای آنها و همچنین دشمنان اهل بیت(ع) برای مردم صحبت کردند.

وی در ادامه گفت: خاتم پیامبران(ص) سپس اشاره ای به امامت حضرت مهدی(عج) در آخرالزمان داشتند و بعد از آن مسأله بیعت کردن مردم با امیرمؤمنان(ع) را مطرح کردند.

استاد حوزه علمیه ابراز داشت: مسأله حلال و حرام الهی و توجه دادن مردم به تقوای الهی و تاکید بر انجام واجبات اسلام و دوری از محرمات بخش بعدی از خطبه غدیر بود، در پایان نیز پیامبر(ص) به صورت رسمی از مردم برای امیرمؤمنان(ع) بیعت گرفتند و زن و مرد به صورت حضوری با ایشان بیعت کردند.

حجت الاسلام حدادپور تصریح کرد: تنها در یک خطبه از خطبه های اهل بیت(ع) تصریح شده که همگان باید تا روز قیامت پیام این خطبه را حفظ کنند و به غیر مطلعین برسانند و آن هم خطبه غدیر است که این نشان از اهمیت بالای این خطبه دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.