• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گزارشی کوتاه از یازدهمین دوره ی تربيت مبلّغ غدير

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

با عنايات خاصه ی امام رئوف حضرت رضا (عليه آلاف التحية و الثناء) جلسه ی يازدهم از دوره ی تربيت مبلّغ غدير، روز پنج شنبه 4 / 6 / 95 مصادف با 21 ذی قعده سال 1437 رأس ساعت 30 : 8 در مکان سابق برگزار گرديد.

 

اين هفته غديرستان ميزبان استاد ارجمند و مولف گرانقدر علی اکبر مهدی پور بود. استاد بزرگوار نکات شيرينی را برگرفته از اثر خويش با عنوان «غدير در گذر تاريخ» برای غديرپژوهان مطرح نمودند و تازه های زيادی را به گوش مستمعين رساندند.

کلام آغازين اين بود که غدير يکی از هزاران فضائل اميرمومنان علی (عليه السلام) و مهمترين آن هاست. رسول خدا (صلی الله عليه و آله) فرمودند: «إِنَّ اللَّهَ تَعَالَى جَعَلَ لِأَخِي عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ (عليه السلام) فَضَائِلَ‏ لَا تُحْصَى‏ كَثْرَةً؛ به راستی خداوند متعال برای برادرم علی بن أبی طالب فضائلی قرار داده است که از بس زيادند به شمار نمی آيند». در طول تاريخ دوستان به خاطر ترس و تقيّه و دشمنان از روی حقد و کينه فضائل اميرمومنان علی (عليه السلام) را پنهان نمودند.

 گزارشی کوتاه از یازدهمین دوره ی تربيت مبلّغ غدير

استاد بزرگوار شواهد و مدارک فراوانی بر حديث ولايت يعنی غدير خم از کتب مخالفين آوردند. طبق آن چه در عصر ما موجود است، از يکصد و بيست هزار نفری که در سرزمين غدير حضور داشتند، از هر هزار نفر تنها يک فرد اين حديث را نقل کرده، يعنی هم اکنون 120 طريق برای حديث ولايت داريم و اين به خاطر ترس و وحشتی بوده که در آن زمان وجود داشته است.

يکی ديگر از نکات مطرح شده ی استاد، موضوع «جشن غدير» و «دهه ی غدير» بود که توسّط آيات کريمه و روايات أهل بيت (عليهم السلام) به روشنی اثبات و بيان گرديد.

 گزارشی کوتاه از یازدهمین دوره ی تربيت مبلّغ غدير

در طول بحث به طور مستقيم يا غير مستقيم شبهاتی را پاسخ دادند که از جمله اين بود که "آيا اشکال ندارد که در مجالس جشن و شادی أهل بيت (عليهم السلام) يادی از مصيبت ايشان بکنيم و مردم را بگريانيم؟" جواب کوتاه حضرت استاد اجمالا اين بود که اگر اين کار اشکال می داشت، امام معصوم (عليه السلام) دعای ندبه را که مقرون به ذکر مصيبت است، در چهار عيد بزرگ شيعيان يعنی جمعه، فطر، قربان و مهمتر از آن غدير، توصيه نمی فرمود.

 گزارشی کوتاه از یازدهمین دوره ی تربيت مبلّغ غدير

بخشی از بيانات استاد در مظلوميّت شخص و شخصيّت امير غدير (عليه السلام) اين بود که يک دانشمند غربی به نام ويليام جيمس گفته است: «اگر يک بار ديگر علی (عليه السلام) بيايد، بر فرا ز منبر کوفی، ما غربی ها مسجد کوفه را پر می کنيم، به شما شرقی ها مهلت نمی دهيم». هزار و اندی سال، نهج البلاغه در خانه ی ماست، و هيچ بهره ای از آن نبرده ايم.

در قسمت های پايانی کلام، مولف شهير استاد مهدی پور، بحث هايی پيرامون آداب و اعمال غدير، نام های مختلف غدير و شرح معنای آن ها، و عظمت غدير نسبت به اعياد ديگر ارائه نمودند. همچنين فرمودند که علاوه بر خطبه ی رسول خدا (صلی الله عليه و آله) در روز غدير، اميرمومنان علی (عليه السلام) و حضرت رضا (عليه السلام) خطابه ای ايراد فرمودند و اين دو همام از بانيان اصلی برگزاری جشن غدير بوده اند.

در اثناء بحث مدير مسئول موسسه فرهنگی هنری غديرستان، حجت الاسلام محمد رضا شريفی تذکراتی پيرامون امتحان پايان دوره، کارگاه آموزشی غدير و ديگر برنامه های مربوطه ارائه نمودند.

 گزارشی کوتاه از یازدهمین دوره ی تربيت مبلّغ غدير

همچنين مداح و شاعر أهل بيت (عليهم السلام) حاج امير ايزدی، ذکر توسّلی به حضرت رضا (عليه السلام) داشتند و دل های غدير پژوهان و مبلغان غدير را با حرم مقدّس سلطان عالم، امام رئوف حضرت رضا ع متّصل نمودند و دعای عمومی و پايانی همه اين بود که "خدايا به حقّ امام رضا (عليه السلام) ما را در امر غدير حضرت امير (عليه السلام) بيش از پيش موفق بدار."

 گزارشی کوتاه از یازدهمین دوره ی تربيت مبلّغ غدير

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم