• 03134490296
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

گزارشی کوتاه از نهمين دوره ی تربيت مبلّغ غدير

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نهمين جلسه از دوره ی تربيت مبلّغ غدير، روز پنج شنبه 21 / 5 / 95 مصادف با 7 ذی قعده سال 1437 رأس ساعت 30 : 8 در مسجد رضوی واقع در خيابان صغير اصفهانی برگزار گرديد.


 گزارشی کوتاه از نهمين دوره ی تربيت مبلّغ غدير      گزارشی کوتاه از نهمين دوره ی تربيت مبلّغ غدير


برنامه به منوال قبل با تلاوت قرآن آغاز شد و سپس استاد ارجمند حجت الاسلام علی شيرخدايی درس هايی پيرامون امامت و غدير با عنوان «ويژگی های امام غدير» ارائه نمودند، همان بحثی که چندی پيش در تاريخ 24 / 4 / 95 شروع کردند. در آغاز مروری بر درس های گذشته داشته و سپس با محوريّت موضوع مدّ نظر، بحث را دنبال کردند.
در مرحله ی آغازين بحث، نسبت به علم امام ع نکات تازه تری از آيات کريمه به غديرپژوهان آموختند و بعد از آن به بررسی ويژگی عصمت و منصوصيّت امام پرداختند.
در بحث عصمت از کانال عصمت انبياء (عليهم السلام) وارد بحث شدند و نظريه شيعه ی اثناعشريه و آراء مخالفين در اين موضوع مهمّ را طرح کرده و حقانيّت شيعه را در اين زمينه بنابر آيات کريمه و دليل عقلی اثبات نمودند. آياتی همچون (بقره: 124، نحل: 99، ضحی: 3، حشر: 7 و نساء: 105) در اين زمينه مطرح شد و نحوه ی استنباط عصمت از آن ها ماهرانه بيان گرديد. بيان استاد به اين صورت خلاصه می شود:  
از آنجا که خليفه و جانشين پيامبر ص قرار است خلع وجودی مستخلف عنه (يعنی شخص پيامبر) را پر کند، بنابر برهان عقلی بايستی همه ی ويژگی های پيامبر (صلی الله عليه و آله) را داشته باشد، مگر رسالت و نبوّت.
از جمله صفات پيامبر (صلی الله عليه و آله) عصمت مطلقه ی ايشان - چه در زمان تبليغ و رسالت و چه در غير آن، همچنين چه در قول، فعل و چه تقرير - است، بنابراين جانشين او هم بايد عصمت مطلقه داشته باشد.

بعد از موضوع «عصمت» مسير مباحث را به سمت «منصوصيّت» امام غدير سوق دادند. استاد شيرخدايی فرمودند: آيات زيادی بر اين مسأله گواهی می دهد، از جمله: آيه ی اولی الامر، آيه ی ولايت، آياتی که تعبير جعل، اجتباء و اصطفاء در موضوع نبوّت و غير آن به کار گرفته شده است و ... .
در مقابل نظريه ی شيعه - مبتنی بر منصوصيّت امام -، نظر مخالفين را مطرح نمودند که برای توجيه نمودن حکومت غاصبانه ی سقيفه به دو آيه ی شوری: 38 و آل عمران: 159 استناد می کنند و می گويند مسلمانان می توانند با مشورت و شوری جانشين پيامبراکرم (صلی الله عليه و آله) را انتخاب کنند.


 گزارشی کوتاه از نهمين دوره ی تربيت مبلّغ غدير      گزارشی کوتاه از نهمين دوره ی تربيت مبلّغ غدير


استاد به روشنی توضيح دادند که اين استناد قرآنی هيچ وجی نمی تواند داشته باشد، هم از نظر دلالت آيات که بطلانش پرواضح است، و هم از اين جهت که چنين استدلالی هيچ پيشينه ای در زمان انعقاد نطفه ی شوم سقيفه و همچنين در سيره ی عمر بن خطاب ندارد. به اين معنی که شورای سقيفه و شورای شش نفره ی غاصب دوم، هيچگاه استناد به اين آيه نکرده اند و اين معلوم می کند که اصلا آيه شأنيّت اثبات مسأله ی خلافت را ندارد.

ناگفته نماند در خلال مباحث، مداح أهل بيت علیه السلام آقای رفوگران مجلس را مزيّن به شعر و سرودی در مدح مولود با عظمت ماه ذی القعده، حضرت رضا (عليه آلاف التحية و الثناء) نمودند و همزمان غديرپژوهان بر خوان مدرسه ی غدير خمّ پذيرائی شدند.

 گزارشی کوتاه از نهمين دوره ی تربيت مبلّغ غدير

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان کوثر نبی صلی الله علیه و آله و سلم