حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه : سوم ماه رجب:شهادت امام هادى عليه السلام

سوم رجب

1 - شهادت امام هادى عليه السلام:

شهادت امام على النقى عليه السلام در سال 254 ه ق بنابر مشهور در سن 41 سالگى بوده است.

(توضيح المقاصد: ص 16. فيض العلام: ص 297. مسار الشيعه: ص 34. قلائد النحور: ج رجب، ص 22. بحارالانوار: ج 50، ص 117 - 192، ج 99، ص 596. مصباح كفع می : ج 2، ص 599. مصباح المتهجد: ص 741)

- مرحوم كلينى شهادت آن حضرت را در 26 جمادى الاخر نقل فرموده است.

(اصول كافى: ج 2، ص 551. كشف الغمة: ج 2، ص 375)

مشهور اين است كه آن حضرت 6 يا 8 سال و 5 ماه داشت كه پدر بزرگوار ايشان جواد الائمه عليه السلام به شهادت رسيدند، و آن حضرت به منصب كبراى امامت و خلافت عظمی رسيدند، و مدت امامت آن وجود شريف 33 سال بود.

(ارشاد: ج 2، ص 297)

ايام حيات امام هادى عليه السلام مصادف بود با خلافت بناحق مأمون، معتصم، واثق، متوكل، منتصر، مستعين، معتز لعنتة الله عليهم، و آخرالامر معتز آن حضرت را با زهر شهيد كرد.

- مدت عمر مبارك آن حضرت 41 سال و چند ماه بود.

(ارشاد: ج 2، ص 297)

- 13 سال در مدينه اقامت فرمودند و بقيه ايام امامت خويش را به اجبار متوكل در سامرا بودند. حاكم مدينه به متوكل نوشت كه اگر تو را به مكه و مدينه حاجتى است على بن محمّد عليه السلام را از اين ديار بيرون ببر كه همه را مطيع خود ساخته است. در مدينه اسباب اذيت و اضرار به آن حضرت را به دستور متوكل زياد كردند، تا زمانى كه آن حضرت را به سامرا بردند و جسارتها كردند، تا اينكه معتز آن حضرت را شهيد كرد.

امام عسكرى عليه السلام غسل و كفن و نماز بر آن حضرت را انجام داد، و بعداً در ظاهر اين امر توسّط ديگران انجام شد و ايشان را در منزل خود در مكان فعلى حرم مطهر دفن نمودند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.