حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه :27 جمادى الثانى:شهادت سلطان على بن محمّد الباقر


27 جمادى الثانى

1 - شهادت سلطان على بن محمّد الباقر عليهالسلام :

در اين روز در سال 116 ه’ جناب ابوالحسن سلطان على فرزند امام باقر عليهالسلام در اردهال كاشان به شهادت رسيد.

(شرح زندگانى حضرت سلطانعلى بن محمّد باقر عليهالسلام : ص 62. مراقد المعارف: ج 2، ص 8279. روضات الجنّات: ج 4، ص 212)

عده ‏اى از دوستان اهل بيت عليهم السلام از اهالى چهل حصاران و فين كاشان نامه‏اى خدمت امام باقر عليه السلام نوشتند، كه چون ما از محضر شما دور هستيم يكى از آقازادگان خود را براى راهنمائى و تربيت ما و تعليم احكام به جانب ما بفرستيد.

آن حضرت فرزند بزرگوار خود، جناب على بن محمّد عليه السلام را با رسولان فرستاده، روانه كاشان كردند، و اسباب سفر آن حضرت را برادرش امام صادق عليه السلام فراهم نمودند.

هنگام ورود آن حضرت، در فين حدود شش هزار نفر براى استقبال آمدند، حضرت مدتى در جاسب و خاوه مشغول هدايت مردم بودند ، و بيشتر در مسجد جامع كاشان كه فعلاً در كوى ميدان كهنه واقع است مشغول عبادت بودند و شيعيان براى اداى نماز جمعه خدمتش مشرف می ‏شدند، و كرامات زيادى مشاهده می ‏نمودند.

آن حضرت نامه هائى براى پدر بزرگوارش به مدينه مي‏‏فرستاد و حالات خود و شيعيان را بيان می ‏فرمود، تا در سال 114 ه’ خبر شهادت پدر بزرگوارش به آن حضرت رسيد و بعد از سه سال از شهادت پدر بزرگوارش در سال 116 ه’، مخالفين آن حضرت را با عده ‏اى از دوستان و مواليان و منسوبين به آن حضرت شهيد كردند.

از آنجا كه 27 جمادى الثانى در سال شهادت آن حضرت با 17 مهر ماه شمسى بوده، هر سال به مناسبت سالگرد آن حضرت در جمعه دوم مهر ماه مراسم قالى شويان همراه با عزادارى با شكوهى كنار قبر مطهرش برگزار می ‏شود. (مراقد المعارف: ج 2، ص 80)

هم اكنون در سرداب زير ضريح مقدس آن حضرت، بدن مبارك حدود صد نفر از آن شهداى بزرگوار تازه و سالم هست، كه مرحوم آية الله سيّد شهاب الدين مرعشى نجفى مشاهده فرموده‏ اند.

(به كتاب «نور باهر» تأليف مرحوم محمّد باقر مرندى و اجساد جاويدان به نقل از كسانى كه همراه آية الله مرعشى نجفى اجساد مطهر را زيارت كرده‏ اند مراجعه شود).

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.