به پایگاه تخصصی غدیرستان خوش آمديد

همراه ما باشید با :

  •  مهندسی تبلیغ غدیر 
  •  شیوه های تبلیغ غدیر در گذشته ، حال و آینده 
  •  تجربه ی مهندسی تبلیغ غدیر در موسسه غدیرستان 

تقويم شيعه :دهم جمادى الاولى :جنگ جمل

دهم جمادى الاولى

1 - جنگ جمل:

در سال 36 ه’ در چنين روزى، جنگ جمل اتفاق افتاد

(تتمة المنتهى: ص 22 17. فيض العلام: ص 239)

و بصره فتح شد و نزول نصر از خداوند كريم بر امير المؤمنين عليه السلام واقع شد.

(مسار الشيعة: ص 31. بحار الانوار: ج 97، ص 384. مصباح كفع می : ج 2، ص 597. العدد القوية: ص 53. مصباح المتهجد: ص 733)

كفعمی رحمة الله 15 اين ماه را روز جنگ جمل می ‏داند.

(مصباح كفع می : ج 2، ص 597)

ابتداى اين واقعه از آنجا شروع شد كه بعد از بيعت مردم با امير المؤمنين عليه السلام ، طلحه و زبير به بهانه عمره از مدينه خارج شدند و به عايشه پيوستند. عبدالله بن عامر كه قبلاً عامل عثمان در بصره بود و از طرف امير المؤمنين عليه السلام ‏عزل شده بود، به مكه آمد و شترى كه دويست دينار خريده بود براى عايشه آورد و به طرف بصره حركت كردند تا به اين شهر رسيدند. پس از ورود، به خانه عثمان بن حنيف عامل امير المؤمنين عليه السلام ريختند و او را اسير كردند و بسيار كتك زدند.

امير المؤمنين عليه السلام براى مقابله با آنها به طرف بصره حركت فرمودند. در اين جنگ همراه امير المؤمنين عليه السلام ، امام حسن و امام حسين عليهماالسلام و همچنين محمّد حنفيه و عبدالله بن جعفر و اولاد عقيل و عده ‏اى از جوانان بنى هاشم همراه با عمار و ابوايوب انصارى و عده ‏اى از مهاجر و انصار بودند. 80 نفر از اصحاب بدر، 250 نفر از كسانى كه با پيامبر صلّى الله عليه و آله در بيعت شجره شركت كرده بودند و 1500 نفر از ساير اصحاب پيامبر صلّى الله عليه و آله شركت كردند.

(بحار الانوار: ج 32، ص 183)

مسلم مجاشعى را همراه با قرآنى فرستادند كه بصريان را به حكم قرآن بخواند، ولى آنها مسلم را هدف تير ساختند و شهيد كردند. بعد از موعظه ‏هاى عمار و فرمايشات امير المؤمنين عليه السلام ، در دهم جمادى الاولى جنگى را كه عايشه شروع كرده بود ادامه دادند و امير المؤمنين عليه السلام در مقام مقابله با آنها بر آمدند. در اين جنگ از لشكر امير المؤمنين عليه السلام كه 20 هزار مرد جنگى بودند پنج هزار نفر شهيد شدند، و از لشكر عايشه كه 30 هزار نفر بودند 13000 نفر كشته شدند.

(بحار الانوار: ج 32، ص 174، 196، 211. منتخب التواريخ: ص 161 159. تعداد شهداى لشكر امير المؤمنين عليه السلام را هزار و هفتاد نفر و نيز هزار و هفتصد نفر و به قولى چهار هزار نفر هم گفته‏ اند. )

آخر الامر كه پيروزى نصيب لشكر امير المؤمنين عليه السلام شد، حضرت كنار هودج عايشه آمدند و فرمودند:
«اى حميرا، پيامبر تو را امر كرده بود كه به جنگ من بيرون آئى ؟ آيا تو را امر نفرمود كه در خانه خود بنشينى و بيرون نيائى ؟ بخدا سوگند، انصاف ندادند آنانكه زنهاى خود را پشت پرده پنهان داشتند و تو را بيرون آوردند». محمّد بن ابى بكر خواهرش را از هودج بيرون كشيد. امير المؤمنين عليه السلام دستور داد او را به خانه صفيه دختر حارث بن ابى طلحه ببرند و بعد او را به مكه و از مكه به مدينه فرستاد. در اين جنگ زيد بن صوحان كه از بزرگان لشكر و شيعيان امير المؤمنين عليه السلام بود شهيد شد و آن حضرت بالاى سرش آمده فرمودند: «اى زيد، خدا رحمتت كند كه تعلقات دنيوى تو اندك بود، و امداد تو در دين بسيار بود».

2 - تحويل پيراهن امام حسين عليه السلام به حضرت زينب عليه السلام :

در اين روز حضرت زهرا سلام الله عليها پيراهن ابراهيم خليل الرحمن عليه السلام را به زينب كبرى سلام الله عليها دادند و فرمودند: «هنگامی كه برادرت حسين عليه السلام اين پيراهن را از تو خواست، بدانكه ساعتى بيشتر مهمان تو نيست، وسپس به بدترين حالات به دست اولاد زنا كشته می ‏شود».
اين برنامه سه روز قبل از شهادت حضرت زهرا سلام الله عليها بود.

(وقايع المشهور: ص 95)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.         ادامه...

غدیر

غدیرخم

غدیر خم

غدیرستان

امام علی

امیرالمومنین

ghadir