همراه ما باشید با :

    •  مهندسی تبلیغ غدیر 
    •  شیوه های تبلیغ غدیر در گذشته ، حال و آینده 
    •  تجربه ی مهندسی تبلیغ غدیر در موسسه غدیرستان 

تقويم شيعه :پنجم جمادى الاولى : ولادت حضرت زينب

پنجم جمادى الاولى

1 - ولادت حضرت زينب عليه السلام :

ولادت با سعادت حضرت زينب سلام الله عليها در مدينه طيبه در سال پنجم يا ششم هجرى در اين روز واقع شده است.

(عقيله بنى هاشم عليها السلام : ص 5. زينب الكبرى عليها السلام : ص 17. منتخب التواريخ: ص 9594. رياحين الشريعة: ج 3، ص 33)

اقوال ديگر در ولادت آن حضرت

(رياحين الشريعة: ج 3، ص 33)

عبارت است از 5 جمادى الاولى سال 6 ه’، اوايل شعبان سال 6 ه’، ماه رمضان سال 6 ه’، دهه آخر ربيع الثانى در سال 5 يا 6 يا 7 ه’

پدر بزرگوار آن حضرت امير المؤمنين عليه السلام ، و مادر گرامی اش حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها است. همسر آن حضرت جناب عبدالله بن جعفر ابى طالب عليه السلام ، و فرزندان آن حضرت، على، عون، عباس، محمّد و امّ كلثوم هستند كه عون و محمّد در كربلا شهيد شدند.

كنيه آن مخدره، ‏ام كلثوم، امّ عبدالله و امّ الحسن است، ولى كنيه‏ هاى خاص حضرت امّ المصائب، امّ الرزايا و امّ النواصب است.

القاب آن مخدره بسيار است، و از آن جمله: عقيله بنى هاشم، عقيلة الطالبين، صديقه صغرى

(اشاره به مادرش كه صديقه كبرى است و پدرش كه صديق اكبر است)

عصمت صغرى، ولية الله ، الراضية بالقدر و القضاء، صابرة البلوى من غير جزع و لا شكوى، امينة الله ، عالمة غير معلمة، فهمة غير مفّهمةمحبوبة المصطفى صلّى الله عليه و آله، ثانية الزهراء سلام الله عليها، الشريفة.

(رياحين الشريعة: ج 3، ص 48)

از نسل على فرزند حضرت زينب سلام الله عليها كه معروف به زينبى است فرزندان زيادى به دنيا آمده ‏اند، كه سيوطى رسابه زينبيه را در باره آنها تأليف كرده است.

(منتخب التواريخ: ص 113. تاريخ الخميس: ج 2، ص 317. تذكرة الخواص: ص 4)

ماجراى ولادت حضرت :

هنگام ولادت آن حضرت، پيامبر صلّى الله عليه و آله در سفر بودند. امير المؤمنين عليه السلام براى نامگذارى اين مولود فرمودند: «بر پيامبر صلّى الله عليه و آله سبقت نمی ‏گيرم». تا آنكه حضرت آمدند و منتظر وحى شدند. جبرئيل نازل شد و عرض كرد: خداوند سلام می ‏رساند و می ‏فرمايد: «اين دختر را زينب نام بگذار، چه اينكه اين نام را در لوح محفوظ نوشته‏ ايم».

پيامبر صلّى الله عليه و آله حضرت زينب سلام الله عليها را طلب كرده بوسيدند و فرمودند: «وصيت می ‏كنم به حاضرين و غائبين كه اين دختر را به خاطر من پاس بداريد، كه همانا وى به خريجه كبرى سلام الله عليها مانند است». سكينه و وقار آن حضرت را به خديجه كبرى سلام الله عليها و عصمت و حيايش را به فاطمه زهرا سلام الله عليها و فصاحت و بلاغتش را به على مرتضى عليه السلام و حلم و بردباريش را به حسن مجتبى عليه السلام و شجاعت و قوّت قلبش را به حضرت سيّد الشّهداء عليه السلام همانند نموده ‏اند.

ابن حجر در اصابة و ابن اثير در اسد الغابه در حالات آن حضرت نوشته ‏اند: در مجلس يزيد لعنت الله عليه حضرت زينب سلام الله عليها كلماتى فرمودند كه دلالت بر قوّت قلب آن حضرت دارد. آن حضرت در كرم و بصيرت و حلم مشهور خاندان بنى هاشم و عرب بوده، و بين جمال و جلال، سيرت و صورت و اخلاق و فضيلت جمع كرد. شبها در عبادت بود و روزها روزه و او به اهل تقوى معروف بود .

(مجلة الاسلام: شماره 27، محمّد غالب شافعى)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.   ادامه...

 

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیرستان

علی عليه السلام

امیرالمومنین عليه السلام

ghadir

غدیر خم

موسسه غديرستان