حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

تقويم شيعه :هشتم ربيع الثانى: ولادت امام حسن عسكرى

روز هشتم ماه ربیع الثانی:

1.ولادت امام حسن عسگری علیه السلام

در این روز حضرت امام حسن عسگری علیه السلام در سال 232 هجری جهان را به قدوم خود منور فرمودند(1). و به روایت مصباح, تقویم المحسنین, اختیارات و دروس شهید ولادت حضرت در چهارم این ماه بوده است(2). اقوال دیگری نیز در ولادت آن حضرت وجود دارد که عبارتند از 27ذی الحجه (3), 10 ربیع الثانی (4)

پدر آن حضرت امام هادی علیه السلام و مادر محترمه اش بانویی است که نامش حدیث یا حدیثه یا سوسن یا سلیل است(5). محل ولادت حضرت مدینه و مشهورترین القاب ایشان زکی,نقی و کنیه حضرتش ابومحمد است.

آن حضرت را برای زیر نظر داشتن و کنترل رفت و آمدها, در محل سکونت سپاهیان ترک تبار دربار عباسی مسکن داده بودند, و از همین جاست که به آن حضرت عسگری میگویند.(6)

2.شهادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها(7)

بنا بر روایتی که چهل روز پس از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله را روز شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها دانسته, روز هشتم ربیع الثانی روز شهادت حضرت به حساب می آید.

 

1.اعلام الوری: ج 2 ص 132. فیض العلام: ص 229

2.قلائدالنحور: ج ربیع الثانی ص 185

3.مسارالشیعه: ص 23

4.توضیح المقاصد: ص 10. مسارالشیعه: ص 30

5.ریاحین الشریعه: ج 3 ص 24. ارشاد: ج 2 ص 313

6.تتمه المختصر فی اخبار البشر: ج 1 ص 348

7.وقایع الایام: ج ربیع الاول و ربیع الثانی ص 204

1 نظر

  • پیوند نظر محمدرضا سه شنبه, 19 دی 1396 10:14 ارسال شده توسط محمدرضا

    عالی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.