حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

ماه صفر الخير

بخش دوّم: صفر الخير

در ماه صفر ثقل حوادث بر دوش سنگينى می ‏كند. ادامه عزاى امام حسين عليه السلام از يك سو، شهادت پيامبر صلّى الله عليه و آله و امام مجتبى و امام رضا عليهماالسلام از سوى ديگر، آغاز غصب خلافت از جهت ديگر مصائب پشت سره می است كه در اين ماه بايد سوگوار آن باشيم. در روزهاى 1، 2، 5، 7، 8، 9، 11، 12، 14، 15، 19، 20، 24، 26، 27، 28، 29، 30 اين ماه وقايعى رخ داده كه در يك نگاه به اين صورت قابل تقسيم است:


وقايع مربوط به كربلا، كه از وارد كردن سر مطهر امام حسين عليه السلام به شام آغاز می ‏شود. در پى آن ورود اهل بيت عليهم السلام به شام و سپس مجلس يزيد است. شهادت حضرت رقيه سلام الله عليها نيز پيرو آن اتفاق افتاده است. آزادى اهل بيت عليهم السلام از زندان شام و بازگشت اهل بيت عليهم السلام از شام به كربلا، و ورود جابر در اربعين براى زيارت سيّد الشّهداء و ملحق شدن رأس مطهر امام حسين عليه السلام به بدن مطهر در كربلا وقايع بعدى است.
مصائب معصومين ديگر از بيمارى رسول خدا صلّى الله عليه و آله آغاز می ‏شود. شهادت آن حضرت و آغاز مصائب حضرت زهراء مرحله اول آن است. شهادت امام مجتبى عليه السلام و امام رضا عليه السلام نيز مصائب بعدى است.
وفات حضرت سلمان، شهادت عمار ياسر، شهادت محمد بن ابى بكر و شهادت زيد بن على بن الحسين عليه السلام‏وقايع ديگرى است كه در اين ماه اتفاق افتاده است.
در كنار اين مصائب، ولادت موسى بن جعفر عليه السلام خبر خوشى است كه در اين ماه باعث سرور دوستان اهل بيت عليهم السلام می ‏گردد.
درخواست كتف توسط پيامبر صلّى الله عليه و آله و تشكيل لشكر اسامه از وقايع آخرين سال عمر پيامبر صلّى الله عليه و آله است. آغاز امامت امير المؤمنين عليه السلام كه در واقع آغاز غصب خلافت آن حضرت است دنباله همان روزهاى تلخ است. شروع جنگ صفين ، ليلة الهرير در پايان جنگ صفين، مسئله حكمين، و سپس جنگ نهروان برگهائى از روزگار خلافت امير المؤمنين عليه السلام است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.