حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

سیزدهم محرم:اسراى اهل بيت عليه السلام در مجلس ابن زياد

سیزدهم محرم

1- اسراى اهل بيت عليه السلام در مجلس ابن زياد:

پس از آنكه اسرا و سرهاى مقدس شهدا را در كوفه گردانيدند، ابن زياد در كاخ خود نشست و دستور داد سر مطهر امام حسين عليه السلام را در برابرش گذاشتند. آنگاه زنان و كودكان آن حضرت را به همراه امام سجّاد عليه السلام‏در حاليكه به طناب بسته بودند وارد مجلس نموده، در برابر تخت آن ملعون ايستاده نگه داشتند. در اين حال درباريان آن ملعون به تماشا ايستاده بودند. (الوقايع و الحوادث: ج 4، ص 63. وقايع الايّام: تتمه محرم، ص 256)

2 - اسراى اهل بيت عليه السلام در زندان كوفه:

پس از مجلس شوم ابن زياد، اهل بيت عليهم السلام را با غل و زنجير وارد زندان كوفه نمودند. (الوقايع و الحوادث: ج محرم‏ص 94. وقايع الايّام: تتمه محرم، ص 263)

3 - خبر شهادت امام حسين عليه السلام در مدينه و شام:

ابن زياد به مدينه و شام نامه نوشت و خبر شهادت امام حسين عليه السلام را منتشر ساخت. (الوقايع و الحوادث: ج محرم، ص 96. وقايع الايّام: تتمه محرم، ص 263)

4 - شهادت عبدالله بن عفيف:

عبدالله بن عفيف ازدى بزرگوارى از اصحاب امیرلمومنین عليه السلام بود و در جنگهاى جمل و صفين دو چشم خويش را از دست داده بود. لذا مشغول عبادت بود.
او هنگا می كه شنيد پسر زياد ملعون به امیرلمومنین و امام حسين عليه السلام نسبت كذب می ‏دهد، از ميان جمعيت برخاست و گفت: ساكت باش اى پسر مرجانه، دروغگو توئى و پدر تو كه به تو اين مقام را داد. اى دشمن خدا! فرزندان پيامبر صلّى الله عليه و آله را می ‏كشى و در منابر مؤمنين اينچنين سخن می ‏گوئى؟ مأموران خواستند متعرض او شوند كه با كمك قبيله‏ اش به خانه رفت، ولى بعد آمدند و خانه او را محاصره كردند. پس از رشادت هاى او و دخترش دستگير شد و همانطور كه از خدا خواسته بود به دست بدترين خلق يعنى ابن زياد به شهادت رسيد.
(الوقايع و الحوادث: ج 4، ص 80، 87 - 88)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.