حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

شب يازدهم محرم : شام غريبان كربلا

شب يازدهم محرم : شام غريبان كربلا

نخستين شب عزا و سوگ خاندان پيامبر صلّى الله عليه و آله پس از شهادت سيّد الشّهداء عليه السلام است. شبى تيره ‏تر از سياهى! شبى جانسوز كه در آن تلخ ترين لحظات بر خاندان امام حسين عليه السلام گذشت.


آيا می ‏شود رنج و سوز و مصيبت بازماندگان حضرت را در آن شب بيان كرد و يا حتّى تصّور نمود؟ آيا كسى درك می ‏كند كه ديدگان خون فشان عمه امام زمان عليه السلام و اهل بيت چقدر و چگونه بر آن حضرت گريستند؟ آيا می ‏تواند تصوير كند كه آه و ناله سوزناك آن عزيزان چگونه بوده است؟
با چه زبانى و با چه لفظى می ‏توان دلهاى شكسته، قلبهاى جريحه دار، ناله و نواى بلبلان بال و پر سوخته گلستان نبوى و علوى، و سوز دل يتيمان و بانوان حسينى را بيان كرد؟
شام غريبان است! كودكان يتيم كه ديشب پدر داشتند، و بانوان بى سرپرست كه ديشب سرپرست و كاشانه داشتند، امشب با آشيانه سوخته و دلهاى داغدار، بدون سرورشان حضرت اباعبدالله چه می ‏كنند؟
تفاوت بين اين دو شب چقدر است: شب عاشورا و شب يازدهم؟ ديشب چه سالارى داشتند؟ ديشب چه كسى از خيمه ‏ها محافظت می ‏كرد؟ ديشب چه كسانى در خيمه ‏ها بودند؟ امروز اما بدن مباركشان بدون سر روى زمين است!آن شب چه كسى سرپرستى علويات و فاطميات را بر عهده داشت؟ زينب كبرى سلام الله عليها آن شب چه حالى داشت؟ از يك سو مراقبت از حجّت خدا زين العابدين عليه السلام و همسران و يتيمان برادر، و از سوى ديگر به دنبال دخنران گمشده !! همه اينها در سرزمينى كه بدن برادرش و عزيزانش با آن وضع روى زمين افتاده باشند !
آه چه شبى بود آن شب و چه حالى داشت دختر امیرلمومنین عليه السلام. «سلام على قلب زينب الصبور و لسانهاالشّكور».
(از زيارت حضرت زينب عليها السلام)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.