همراه ما باشید با :

    •  مهندسی تبلیغ غدیر 
    •  شیوه های تبلیغ غدیر در گذشته ، حال و آینده 
    •  تجربه ی مهندسی تبلیغ غدیر در موسسه غدیرستان 

بنر و پوستر هفته شمار غدير: 2 هفته تا غدير

امام باقر علیه السلام، ناقل خطبه غدیر در کتاب احتجاج

جواب امام باقر علیه السلام به یک سوال مهم درباره ولایت

حدیث شریف سد الابواب، فضیلتی از فضائل بیکران صاحب غدیر علیه السلام

بنر و پوستر هفته شمار غدير: 2 هفته تا غدير

دانلود پوستر در سایز A3 با فرمت zip

دانلود بنر در سایز 150 در 100cm با فرمت zip

مشاهده آرشیو هفته شمار


متن هفته شمار:

امام باقر علیه السلام، ناقل خطبه غدیر در کتاب احتجاج

امام باقر علیه السلام در شرایطی می زیستند که هم بنی امیه و هم بنی عباس مسند خلافت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله را اشغال کرده و مدعی خلافتی بودند که صاحبان اصلی آن انوار مقدسه حجج الهی علیهم السلام بودند. در این مقطع تاریخ که بنی امیه و بنی عباس آنحضرت را شدیدا کنترل می نمودند امام علیه السلام دست از بیان حقیقت واقعه عظیم غدیر که توسط دشمنان کتمان شده و سایه ی ظلم حاکمیت طاغوت ها در صدد به فراموشی سپردن آن بود بر نداشتند. امام باقر علیه السلام متن خطابه پیامبر در روز غدیر را به تفصیل بیان فرمودند و اکنون یکی از منابع این خطبه همین روایتی است که از ایشان به ما رسیده است.

جواب امام باقر علیه السلام به یک سوال مهم درباره ولایت

علاوه بر نقل خطبه و داستان روز غدیر توسط آن حضرت، اتمام حجت هایی در باب ولایت غدیر از آن حضرت رسیده که یکی از آنها چنین است. ابوبصير به امام باقر عليه السلام عرض كرد: مردم مى گويند: چرا خداوند نام على و اهل بيتش عليهم السلام را در قرآن صريحاً نياورده است؟ حضرت فرمود: خدا نماز را نازل كرده و عدد ركعات آن را پيامبر صلی الله علیه و آله بيان فرموده و همچنين است زكات و حج. و آيه ى 'اَطيعُوا اللَّهَ وَ اَطيعُوا الرَّسُولَ وَ اُولِى الْاَمْرِ مِنْكُمْ' را نازل كرده كه درباره ى على و حسن و حسين عليهم السلام است، و در بيان كلمه ى 'اولوا الامر' پيامبر صلی الله علیه و آله درباره ى امیرالمومنین على عليه السلام فرموده: 'مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِىٌّ مَوْلاهُ'... اگر آن حضرت سكوت مى كرد و اهل آيه ى اولوا الامر را معرفى نمى كرد آل عباس و آل عقيل و ديگران آن را ادعا مى كردند. وقتى پيامبر صلی الله علیه و آله از دنيا رفت على عليه السلام صاحب اختيار مردم بود... چون آن حضرت ولايت او را به مردم ابلاغ فرموده و او را منصوب نموده بود... .

بحار الأنوار (ط - بيروت) ؛ ج‏35 ؛ ص210

حدیث شریف سد الابواب، فضیلتی از فضائل بیکران صاحب غدیر علیه السلام

شیخ صدوق رحمه الله در کتاب خصال گوید: حارث بن ثعلبه گويد: سعد را گفتم از امتيازاتى كه نصيب على علیه السلام گشت چيزى را خودت شاهد بودى؟گفت: آرى ... 1.رسول خدا ابو بكر را مأمور ابلاغ سوره برائت فرمود سپس على علیه السلام را فرستاد و على علیه السلام آيات را از ابى بكر گرفت وى بازگشت و عرض كرد يا رسول الله مگر در باره من چيزى از عالم بالا نازل شد؟ فرمود: نه جز اينكه اين آيات را بايستى كسى ابلاغ كند كه از خود من باشد. 2.رسول خدا در خانه‏ هایی را كه به مسجد باز ميشد همه را بست غیر از در خانه على علیه السلام، ‏و فرمود این امر خداست. 3.پيغمبر در خیبر فرمود: پرچم را بدست كسى دهم كه خدا و رسولش را دوست دارد و خدا و رسولش او را دوست دارند، و علىعلیه السلام را خواست و پرچم را بدو سپرد و علىعلیه السلام از ميدان بازنگشت تا خداوند فتح و پيروزى را نصيبش فرمود. 4.چهارمين امتياز در روز عيد غدير بود كه رسول خدا دست على علیه السلام را گرفت پيغمبر فرمود: آيا من به شما از خود شما حكم فرماتر نيستم؟ گفتند چرا يا رسول الله فرمود: بنابراين بهركه مولا منم على است مولاى او. 5.پنجم اينكه رسول خدا على علیه السلام را براى خانواده خود جانشين كرد.

 الخصال / ترجمه فهرى، ج‏1، ص: 346

  • اندازه قلم

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

موسسه فرهنگی هنری غدیرستان

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید

غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او.

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.   ادامه...

 

جهت تعجیل در فرج

وارث غدیر

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

صلوات

غدیر

غدیر

غدیرخم

غدیرستان

علی عليه السلام

امیرالمومنین عليه السلام

ghadir

غدیر خم

موسسه غديرستان