حدیث روز


قال الرضا علیه السلام: من كان يوم عاشوراء يوم مصيبته و حزنه و بكائه جعل الله عزوجل يوم القيامة يوم فرحه و سروره

امام رضا علیه السلام فرمود: هر كس كه عاشورا، روز مصيبت و اندوه و گريه‏ هایش باشد، خداوند روز قيامت را براى او روز شادى و سرور قرار میدهد.

(بحارالانوار،ج44،ص284)

 

گزارش دومین جلسه از ششمین دوره تربیت مبلغ غدیر

گزارش دومین جلسه از ششمین دوره تربیت مبلغ غدیر (نوبت عصر)
جلسه امروز پنج شنبه 28 تیرماه از ساعت 17الی 19:30 با حضور اساتید، طلاب، دانشجویان و دبیران آغاز گردید.حضرت آیت الله طبسی دامت برکاته در ادامه مبحث : نگرشی گذرا به کتاب الغدیر جلد اول، به فصل غدیر در قرآن اشاره کردند و گفتند علامه امینی رحمة الله عليه سه آیه را مورد بررسی قرار می دهد.

اول: آیه تبلیغ، و نام 30 نفر از دانشمندان عامه را نام می برد که همه بیان می کنند این آیه در مورد غدیر و خلافت حضرت علی می باشد.
دوم: آیه اکمال، و در ذیل آیه،سخن 16نفر از دانشمندان عامه رانقل می کند.
سوم: آیه سأل سائل (آیات ابتدائی سوره معارج)
سپس 8 اشکال از ابن تیمیه نقل می کند و همه را با استدلال از منابع عامه جواب می دهد.

علامه امینی رحمة الله عليه  در فصل بعد به بررسی عید غدیر در اسلام می پردازد و می گوید: غدیر اختصاص به شیعه ندارد، هر چند كه شیعیان نسبت به غدیر علاقه خاصى ابراز مي نمايند ولى در عين حال این عید مشترک بین همه فرق مسلمين است.
سپس حدیث تهنیت مردم و خصوصا حدیث تهنیت شیخین را از مدارک عامه بیان می نماید.
? علامه امینی رحمة الله عليه در پایان جلد اول الغدیر به بررسی شبهات پیرامون سند و مفاد حدیث غدیر می پردازد و 20 قرینه بیان می کند که "مولی" در حدیث غدیر به معنای سرپرستی است.
در پایان حضرت آیت الله طبسی دامت بركاته مبلغین را به احیاء غدیر تشویق نمودند.

در ادامه جلسه ذکر توسل به ائمه اطهار علیهم السلام برای پیشبرد اهداف غدیر توسط حجت الاسلام والمسلمین قربانی قرائت شد.
در پایان جلسه حضار به احترام حضرت بقیة الله أعظم امام زمان علیه السلام قیام کردند و دعای سلامتی و فرج آن حضرت را قرائت کردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

غدیرمیثاق آسمانی انسان با خداست، چرا که در آن روز دین خدا کامل و نعمت الهی بر انسان به نهایت رسید غدیر عنوانِ عقیده و دینِ ماست، و اعتقاد به آن، یعنی ایمان کامل به معبود و شکر گزاری انسان در مقابل همه نعمتهای نازل شده او. 

بر اساس امر به تبلیغ و معرفی امیرالمومنین علی علیه السلام در آیه شریفه : یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَإِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ تبلیغ و بازگویی واقعه غدیر و انجام سفارش پیامبر  صلی الله علیه و آله وسلم در رساندن پیام غدیر، بر تمامی مؤمنین واجب می شود و سر پیچی از این واجب الهی گناهی است نا بخشودنی.